Rząd ogłosił decyzję ws. koronawirusowych obostrzeń: od poniedziałku najmłodsi wrócą do żłobków i przedszkoli, ponadto dopuszczony zostanie sport na otwartym powietrzu – pozostałe restrykcje zostają natomiast przedłużone o tydzień. Bardziej surowa jest decyzja ws. hoteli: one pozostaną zamknięte aż do 3 maja. W ramach kampanii szczepień przeciw Covid-19 ruszyły dzisiaj zapisy dla 57-latków. Do Polski trafiła również pierwsza dostawa szczepionki Johnson & Johnson. Najważniejsze informacje dot. pandemii koronawirusa w Polsce i na świecie zbieraliśmy dla Was w aktualizowanym na bieżąco raporcie dnia! Sprawdź, co działo się w środę. Kolejny raport już w czwartek o poranku!

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

* Rząd zdecydował o otwarciu żłobków i przedszkoli od 19 kwietnia, dopuszczony zostaje również sport na otwartym powietrzu. Inne obostrzenia zostają przedłużone, zamknięcie hoteli - aż do 3 maja. [PRZECZYTAJ WIĘCEJ]

* Od dzisiaj na szczepienie przeciw Covid-19 zapisywać się mogą 57-latkowie (rocznik 1964). Jak sprawdzić, czy masz e-skierowanie na szczepienie? ZOBACZ!

* Resort zdrowia poinformował dzisiaj o 21 283 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci aż 803 chorych na Covid-19. [PRZECZYTAJ WIĘCEJ]

* Potwierdziły się nieoficjalne informacje dziennikarzy RMF FM: polscy olimpijczycy i piłkarska reprezentacja zostaną zaszczepieni przeciwko Covid-19 przed wyjazdem na igrzyska w Tokio i na Euro 2020. [CZYTAJ WIĘCEJ]

* Korzyści płynące ze szczepionki Johnson & Johnson przeciw Covid-19 przeważają nad ryzykiem skutków ubocznych - podkreśliła w najnowszym komunikacie Europejska Agencja Leków. Wczoraj, przypomnijmy, dwie amerykańskie agencje rządowe zaleciły wstrzymanie szczepień tym preparatem: powodem było wystąpienie 6 przypadków rzadkich zakrzepów krwi wśród 6,8 mln zaszczepionych. [PRZECZYTAJ WIĘCEJ] 

Do Polski dotarła pierwsza dostawa szczepionki Johnson & Johnson: 120 tysięcy dawek.

* Według amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u ponad 136,8 mln ludzi na świecie, a ponad 2,94 mln zakażonych zmarło.


23:52 Koronawirus w Polsce i na świecie

Najważniejsze informacje dot. pandemii koronawirusa w Polsce i na świecie zbieraliśmy dla Was w aktualizowanym na bieżąco raporcie dnia! Sprawdź, co działo się w środę. Kolejny raport już w czwartek o poranku!

23:20 USA. Moderna: Badania potwierdzają, że nasza szczepionka utrzymuje skuteczność po pół roku

Skuteczność szczepionki przeciwko Covid-19 amerykańskiej firmy Moderna nie maleje z czasem; według badań po pół roku preparat daje 90 proc. ochrony przed Covid-19 i 95-proc. zabezpieczenie przed ciężką postacią choroby - przekazała firma.

Ogłoszona również w czasopiśmie "The New England Journal of Medicine" aktualizacja badań klinicznych opisuje skuteczność działania szczepionki u osób, którym średnio pół roku wcześniej podano drugą dawkę preparatu - poinformowała Moderna w opublikowanym we wtorek komunikacie. Dodano, że te obserwacje potwierdzają skuteczność substancji i trwałość dawanej przez nią ochrony.

Firma przekazała również, że pracuje nad nowymi szczepionkami, które miałyby lepiej chronić przed po raz pierwszy zaobserwowanym w RPA wariantem koronawirusa B.1.351. Sukcesem zakończyły się prowadzone na myszach pierwsze próby dwóch preparatów, z których jeden jest nową substancją opracowaną przeciwko B.1.351, a drugi łączy w sobie tę szczepionkę z już stosowanym preparatem, tworząc tzw. szczepionkę multiwalentną, działającą przeciwko różnym wariantom wirusa.

22:40 Cessak: Na tę chwilę profil bezpieczeństwa szczepionki Johnson & Johnson pozostaje pozytywny

Europejska Agencja Leków kontynuuje ocenę bardzo rzadkich przypadków nietypowych zakrzepów krwi szczepieniu preparatem Johnson & Johnson. Na tę chwilę profil bezpieczeństwa szczepionki pozostaje pozytywny - wskazał w środę prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorz Cessak.

Dodał, że rekomendacje EMA spodziewane są w przyszłym tygodniu.

Cytat

EMA kontynuuje ocenę bardzo rzadkich przypadków nietypowych zakrzepów krwi po zastosowaniu szczepionki J&J. Rekomendacje EMA spodziewane są w przyszłym tygodniu. Na tę chwilę profil bezpieczeństwa szczepionki pozostaje pozytywny.
napisał na Twitterze szef URPL, załączając link do informacji.

Agencja przekazała w środę w komunikacie, że bada wszystkie zgłoszone przypadki i zdecyduje, czy konieczne jest podjęcie działań regulacyjnych.

22:00 Czechy chcą odkupić szczepionki firmy AstraZeneca od Danii

Wicepremier, szef MSW i pełniący obowiązki szefa MSZ Czech Jan Hamaczek napisał w środę na Twitterze, że Czechy są zainteresowane odkupieniem od Danii szczepionek firmy AstraZeneca przeciw Covid-19. Zapowiedział też, że uda się do Rosji na rozmowy ws. Sputnika V.

Wcześniej w środę władze duńskie ogłosiły, że rezygnują ze stosowania szczepionki AstraZeneki. "W Danii dostępne są inne szczepionki, a epidemia jest pod kontrolą" - powiedział dyrektor Duńskiej Rady ds. Zdrowia Soeren Brostroem.

"Poszukujemy szczepionek na całym świecie. Chętnie kupimy szczepionki AstraZeneki w Danii. W poniedziałek lecę do Moskwy, gdzie chcę załatwić ewentualne dostawy Sputnika V po jego (potencjalnym - PAP) zatwierdzeniu przez Europejską Agencję Leków" - napisał Hamaczek w kolejnym wpisie.

21:42 Włoscy eksperci: Przeciwciała obecne 11 miesięcy po zakażeniu SARS-CoV-2

Naukowcy ze szpitala Spallanzani, będącego od początku na pierwszej linii walki z koronawirusem, podkreślili, że rezultaty tych badań mają duże znaczenie, gdyż potwierdzają hipotezę, że odporność może być dłuższa niż 8-10 miesięcy, o czym mowa jest obecnie w specjalistycznych publikacjach.

Badacze przeanalizowali między lutym 2020 a styczniem 2021 roku 763 próbki surowicy chorych na Covid-19, pobranych podczas ich pobytu w szpitalu oraz w trakcie kontroli po wyzdrowieniu.

Z przeprowadzonych badań wynika, że poziom przeciwciał neutralizujących jest wyższy u osób w wieku powyżej 60 lat, a jeszcze większy u tych, którzy przeszli ciężko zakażenie.

W 60 proc. przypadków najwyższy poziom przeciwciał zanotowano miesiąc - dwa po infekcji; w okresie 2-3 miesięcy po zakażeniu doszło do lekkiego spadku, po którym nastąpiła stabilizacja aż do 11 miesięcy po zainfekowaniu.

Kolejna obserwacja badaczy z Wiecznego Miasta to stały spadek przeciwciał u 24 procent osób; nigdy nie osiągnął on jednak poziomu niewykrywalności. U 15 procent badanych dostrzeżono odwrotną tendencję: wzrost przez cały okres monitoringu.

21:30 Belgijski premier: Powolne zdejmowanie ograniczeń przeciwepidemicznych od 19 kwietnia

Premier Belgii Alexander De Croo poinformował w środę, że od 19 kwietnia rozpocznie się stopniowe luzowanie ograniczeń przeciwepidemicznych. Otwarte zostaną szkoły i uchylony zakaz "nieistotnych" podróży. Tydzień później otworzą się zakłady fryzjerskie.

Zgodnie z zapowiedziami De Croo szkoły zostaną otwarte w najbliższy poniedziałek. Jednak uczniowie w wieku od 15 do 18 lat będą mogli fizycznie uczęszczać na zajęcia w niepełnym wymiarze godzin - połowa lekcji dla nich będzie odbywać się zdalnie.

Tego samego dnia zostanie też zniesiony zakaz nieistotnych podróży do i z Belgii. Jednak osoby wracające z krajów czerwonej strefy będą musiały przejść kwarantannę i zostaną poddane testom pierwszego i siódmego dnia po powrocie.

Chcę podkreślić, że to naprawdę nie jest dobry moment na rozpoczęcie podróży - powiedział belgijski premier na konferencji prasowej, dodając, że taki system będzie obowiązywać do czasu, aż zostaną wdrożone unijne certyfikaty szczepionkowe.

Tydzień później - 26 kwietnia - sklepy, które nie oferują artykułów pierwszej potrzeby będą mogły być znów normalnie otwarte dla klientów, bez konieczności wcześniejszego umawiania się.

Do pracy będą mogły też wrócić osoby wykonujące niemedyczne zawody wymagające bliskiego kontaktu - fryzjerzy, kosmetyczki i tatuażyści.

Liczba osób w grupie, z którą można spotykać na zewnątrz, wzrośnie z 4 do 10.

Kolejne ułatwienia De Croo uzależnił od postępów w kampanii szczepień.

21:17 Kontrowersyjne stanowisko Episkopatu ws. szczepionek przeciw Covid-19

"Pomimo tego, że technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson & Johnson budzi poważny sprzeciw moralny, to jednak mogą z nich korzystać ci wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są do tego wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami egzystencjalnymi lub zawodowymi" - czytamy w stanowisku ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych w sprawie szczepionek przeciw Covid-19.

"Poważny sprzeciw moralny" budzi według KEP to, że w produkcji szczepionek AstryZeneki i Johnson & Johnson korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów.

21:13 Prof. Parczewski: Noszenie masek na dworze jest bez sensu

"Otwarcie salonów fryzjerskich jest dyskutowane w różny sposób. Wiele krajów nigdy ich nie zamknęło. Nie ma dobrych danych (pokazujących - przyp. red.), że ta decyzja była dobra" - przyznał w Popołudniowej rozmowie w RMF FM prof. Miłosz Parczewski, specjalista chorób zakaźnych, członek Rady Medycznej przy premierze.

Jak dodał, Rada nie dysponuje badaniami, które pokazywałyby, jak rozprzestrzenia się koronawirus w salonie fryzjerskim czy żłobku.

"Jedyne badanie, które się pojawiło w ostatnim tygodniu i jest istotne epidemiologicznie, to to, że na zewnątrz nie dochodzi do istotnej liczby zakażeń. Noszenie masek na dworze jest bez sensu" - ocenił.

21:08 Szwajcarzy luzują obostrzenia

Szwajcaria łagodzi koronawirusowe restrykcje.

Od poniedziałku znów otwarte będą m.in. kina i teatry, a także ogródki restauracji, gdzie obowiązkowe będzie noszenie maseczek, zdejmowanych tylko podczas jedzenia. W kinach, teatrach i salach koncertowych na widowni może być zajęta jedna trzecia miejsc.

Dozwolone będą również imprezy z udziałem publiczności: do 100 osób na świeżym powietrzu, do 50 osób w pomieszczeniach.

Na uniwersytetach będzie można wznowić nauczanie stacjonarne.

"Liczba (zakażeń koronawirusem) wzrasta, ale nie bardzo" - stwierdził szwajcarski minister zdrowia Alain Berset, dodając, że w tej sytuacji rząd jest skłonny "podjąć trochę więcej ryzyka".

21:01 Brytyjczycy wykonali już 40 milionów szczepień

Całkowita liczba podanych dotąd w Wielkiej Brytanii szczepionek przeciw Covid-19 przekroczyła 40 milionów. Ponad 8 milionów ludzi dostało już - jak przekazał brytyjski rząd - obie dawki.

Dla porównania, Unia Europejska, która ma ponad 6-krotnie więcej mieszkańców niż Wielka Brytania, przekroczyła - o czym poinformowała dzisiaj szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen - poziom 100 milionów zaszczepień.

19:53 Dania rezygnuje ze szczepionki AstryZeneki

Duńskie władze jako obecnie jedyne na świecie zrezygnowały całkowicie ze stosowania szczepionki koncernu AstraZeneca przeciw Covid-19. Równocześnie podkreśliły jednak, że podjęcie takiej decyzji jest możliwe dzięki dobrej sytuacji epidemicznej w kraju i dostępności innych preparatów.

Cytat

Podjęta przez nas decyzja nie oznacza, że nie zgadzamy się z Europejską Agencją Leków. Uważamy, że szczepionka AstryZeneki ma więcej zalet niż wad. Jednak biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną w Danii, najlepiej jest zaprzestać stosowania tej szczepionki.
Tanja Erichsen z Duńskiej Agencji Leków

Dyrektor Duńskiej Rady ds. Zdrowia Soeren Brostroem zaznaczył, że "dobrze rozumie kraje, które zdecydują się kontynuować szczepienia preparatem AstryZeneki".

Cytat

Gdybyśmy w Danii byli w innej sytuacji, na przykład gdybyśmy przechodzili trzecią falę, a służba zdrowia byłaby pod presją oraz nie mielibyśmy wielu osób zaszczepionych, to nie zawahalibyśmy się stosować tej szczepionki - mimo występowania rzadkich, ale poważnych, skutków ubocznych.
Dyrektor Duńskiej Rady ds. Zdrowia Soeren Brostroem

19:47 Francuzi planują zaszczepić swoich olimpijczyków przed igrzyskami w Tokio

Francuski Komitet Olimpijski (CNOSF) jest przekonany, że przed zbliżającymi się igrzyskami w Tokio uda się zaszczepić przeciw Covid-19 wszystkich reprezentantów tego kraju.

Francuzi spodziewają się, że cała ich delegacja na tokijskie igrzyska będzie liczyła nawet tysiąc osób. Szczepienia nie będą obowiązkowe.

Od dzisiaj do rozpoczęcia olimpijskich zmagań pozostaje dokładnie 100 dni.

19:14 Wykonaliśmy w Unii już 100 mln szczepień

W Unii Europejskiej wykonano już 100 mln szczepień przeciwko Covid-19 - ogłosiła na konferencji prasowej w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Cytat

Dobra wiadomość jest taka, że szczepienia w Europie przyspieszają. Dziś osiągnęliśmy 100 mln zaszczepień. Z tego 27 mln Europejczyków zostało w pełni zaszczepionych, czyli otrzymało dwie dawki.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen

Von der Leyen poinformowała również o rozpoczęciu negocjacji z firmami Pfizer i BioNTech ws. dostawy 1,8 mld dawek ich szczepionki w latach 2022-23.

17:17 Morawiecki: Kolejne 50 mln dawek Pfizera dotrze do krajów UE jeszcze w tym kwartale

"Presja na producentów i walka o dotrzymywanie umów mają sens. Nasze działania na forum Unii po raz kolejny okazały się skuteczne. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała mnie dzisiaj bezpośrednio, że kolejne 50 milionów dawek szczepionki Pfizer dotrze do krajów UE jeszcze w II kwartale" - oświadczył w poście na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

16:09 EMA o szczepionce Johnson & Johnson: Korzyści większe niż ryzyko

Korzyści płynące ze szczepionki firmy Johnson & Johnson w zapobieganiu Covid-19 przeważają nad ryzykiem skutków ubocznych - podkreśliła w najnowszym komunikacie Europejska Agencja Leków (EMA).

Wczoraj, przypomnijmy, dwie amerykańskie agencje rządowe - Agencja Żywności i Leków oraz Centra Kontroli i Prewencji Chorób - zaleciły wstrzymanie szczepień tym preparatem: powodem było wystąpienie 6 przypadków rzadkich zakrzepów krwi wśród 6,8 mln zaszczepionych.

Cytat

Jak ogłoszono w zeszłym tygodniu, Komitet ds. Bezpieczeństwa EMA bada bardzo rzadkie przypadki nietypowych zakrzepów krwi, które wystąpiły w Stanach Zjednoczonych po zastosowaniu szczepionki Johnson & Johnson przeciwko Covid-19. Rodzaj zgłaszanego zakrzepu krwi, zakrzepica żylnej zatoki mózgowej (CVST), występował w większości przypadków w połączeniu z małą liczbą płytek krwi (małopłytkowość). (...) EMA przyspiesza tę ocenę i obecnie spodziewa się wydać zalecenie w przyszłym tygodniu. Chociaż przegląd jest w toku, EMA wciąż uważa, że korzyści płynące ze szczepionki (Johnson & Johnson - przyp. RMF) w zapobieganiu Covid-19 przeważają nad ryzykiem skutków ubocznych.
Europejska Agencja Leków w najnowszym komunikacie

14:49 Żłobki i przedszkola otwarte, zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał krócej

W związku z otwarciem w najbliższy poniedziałek żłobków i przedszkoli dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał jedynie do 18 kwietnia - nawet jeśli rodzice złożyli już wniosek o jego wypłatę do 25 kwietnia.

14:34 Boniek o szczepieniu piłkarzy: Zobaczymy, czy wszyscy będą chcieli skorzystać

Potwierdziły się informacje dziennikarzy RMF FM o tym, że polscy olimpijczycy i piłkarska reprezentacja zostaną zaszczepieni przeciwko Covid-19 przed wyjazdem na igrzyska w Tokio i na Euro 2020. Grupa ta liczy w sumie ponad tysiąc osób, z czego większość to olimpijczycy i ich sztaby szkoleniowe.

Jeszcze w tym miesiącu zaszczepieni mają zostać selekcjoner piłkarskiej kadry Paulo Sousa i jego współpracownicy.

"Wydaje mi się, że jest to dobry i fajny ruch. Zobaczymy teraz, czy wszyscy będą chcieli z tego skorzystać. Ja wstępnie na zgrupowaniu rozmawiałem z piłkarzami i wszyscy chcą się zaszczepić" - ujawnił w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Pawłem Pawłowskim szef PZPN Zbigniew Boniek.

12:56 Hotelarze komentują decyzję rządu

To jest dla nas fatalna informacja, ale spodziewana - tak mówią nam zakopiańscy hotelarze o decyzji rządu o przedłużeniu zamknięcia branży hotelowej i noclegowej do długiego majowego weekendu.

Nadzieja umiera ostatnia, ale dziś została wygaszona. Widzimy co się dzieje i nawet kosztem tego, że nie tylko majówka nam przepadnie, ale potężne zasilenie naszych budżetów domowych, rodzinnych i firmowych zniknęło, jesteśmy w stanie tę decyzję w jakiś sposób przyjąć. Zamykanie nam kolejnego intratnego okresu jest dla nas fatalnym rozwiązaniem i wydaje się, że na horyzoncie nie ma kolejnego momentu, kiedy będziemy mogli odbijać straty - mówi w rozmowie z RMF FM Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

12:50 Odwołana dostawa szczepionek Johnson & Johnson dla Hiszpanii

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez potwierdził w środę w parlamencie, że wspólnoty autonomiczne tego kraju nie otrzymają zaplanowanych w tym tygodniu szczepionek przeciwko koronawirusowi firmy Johnson&Johnson. Przypomniał, że do piątku miało dotrzeć do Hiszpanii 300 tys. dawek tego preparatu.

Podczas wystąpienia przed Kongresem Deputowanych, niższą izbą hiszpańskiego parlamentu, Sanchez zapewnił jednak, że jego gabinet wykona w terminie ogólnokrajowy program szczepień. Przewiduje on, że do września zaszczepionych zostanie 70 proc. obywateli.

12:48 Szczepienia wyjazdowe na Warmii i Mazurach

"Zespoły wyjazdowe z woj. warmińsko-mazurskiego zrealizowały 776 szczepień pacjentów obłożnie chorych i takich, którzy z przyczyn zdrowotnych nie mogą dotrzeć do punktów szczepień" - poinformowała PAP rzecznik prasowa warmińsko-mazurskiego NFZ Magdalena Mil.

12:46 Olimpijczycy i piłkarze zostaną zaszczepieni

Potwierdziły się nieoficjalne informacje dziennikarzy RMF FM: rząd zdecydował o zaszczepieniu kadry olimpijskiej i reprezentacji Polski w piłce nożnej, która będzie uczestniczyła w Euro 2020.


12:09 Prawie 8 mln szczepień wykonanych w Polsce

W Polsce wykonano dotąd 7 970 164 szczepień przeciw Covid-19, w tym pierwszą dawką 5 832 860 i 2 137 304 dawką drugą - podano w środę w serwisie rządowym gov.pl.

Po szczepieniach zgłoszono 6051 niepożądanych odczynów, w większości objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia. We wtorek zaszczepiono 103,1 tys., w środę wykonano już 178,8 tys. wkłuć, a w ubiegły piątek dzienna skala szczepień była najwyższa i wyniosła ponad 254 tys.

Od 27 grudnia ub.r., gdy zaszczepiono pierwszą osobę zutylizowano w sumie 8796 dawek szczepionek.


11:28 Kolejne luzowanie obostrzeń nie będzie ogólnopolskie

"Na tę chwilę przedłużyliśmy obostrzenia z dwoma wyjątkami, ale jeśli będziemy myśleli o ich luzowaniu, to regionalizacja jest wręcz pewna, bo sytuacja epidemiczna różni się w poszczególnych województwach" - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.


11:04 Niedzielski ws. szczepionki Johnson & Johnson

We wtorek amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) oraz Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zaleciły wstrzymanie szczepień z użyciem tego jednodawkowego preparatu Johnson & Johnson z uwagi na wystąpienie sześciu przypadków rzadkich zakrzepów krwi wśród 6,8 mln zaszczepionych osób. To jedna z trzech szczepionek używanych w USA.

Pytany o to szef resortu zdrowia zapewnił, że rząd bardzo wnikliwie analizuje wszelkie informacje na temat tej szczepionki; dodał, że w nocy z wtorku na środę odbył się sztab, który zdecydował o dalszej ścieżce postępowania wobec tego preparatu.

Zostało wykrytych 6 przypadków na 7 mln podań tego preparatu w USA, czyli mówimy o przypadku jednym na mniej więcej 1 mln podań, co oczywiście jest niesłychanie rzadkim zjawiskiem - zaznaczył Niedzielski.

Wczoraj w godzinach wieczornych odbyło się posiedzenie komitetu sterującego Europejskiej Agencji Leków, która potwierdziła te warunki czy przydatność preparatu Johnson & Johnson do stosowania - dodał minister.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że cały czas z punktu widzenia EMY bilans korzyści nad ryzykami jest zdecydowanie większy w przypadku preparatu Johnson & Johnson.


10:57 Hotele pozostaną zamknięte

Nici z wyjazdów majówkowych. Hotele pozostaną zamknięte.


10:55 Jest decyzja w sprawie obostrzeń

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił decyzję rządu w sprawie obostrzeń epidemicznych. Co się zmieni od poniedziałku? Maluchy wrócą do żłóbków i przedszkoli. Uczniowie będą kontynuować naukę zdalną. Pozostałe restrykcje zostają przedłużone o tydzień. Jest jeden wyjątek.



10:50 Poznaliśmy raport Ministerstwa Zdrowia

Mamy 21 283 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - podało w środowym raporcie Ministerstwo Zdrowia. Zmarło aż 803 chorych z Covid-19.



10:26 Rząd decyduje, co dalej z obostrzeniami



10:08 Wiceminister o szczepionce J&J

Kraska pytany był w środę w Polsat News o plan dystrybucji i podawania szczepionki J&J oraz czy ta informacja z USA jakoś wpływa na to, co dzieje się w Europie i w Polsce.

Rzeczywiście ta informacja jest dość niepokojąca, że Stany Zjednoczone wstrzymały tę dystrybucję szczepionki firmy Johnson & Johnson. Wiemy, że tych szczepionek w Stanach Zjednoczonych zostało podanych prawie siedem milionów. Sześć objawów wystąpiło niepożądanych. To jest można powiedzieć, nie tylko rzadkie zdarzenie, ale ultrarzadkie zdarzenie. Sześć osób miało zespoły pozakrzepowe, w tym jedna osoba niestety zmarła - zaznaczył wiceminister zdrowia.

Poinformował, że w środę odbędzie się posiedzenie Europejskiej Agencji Leków (EMA), która będzie tę sytuację analizowała. Jaka będzie decyzja (Agencji), taką decyzję podejmiemy my, jeśli chodzi o szczepienie Polaków tą szczepionką - podkreślił Kraska.


09:52 Więcej wydajemy na zakupy spożywcze

Pandemia wpłynęła na wzrost obrotów rynku spożywczego w Europie na poziomie 10 proc. w 2020 r. W tym roku jednak 37 proc. ankietowanych z Europy i 35 proc. z Polski osób chce znaleźć sposób, by na zakupy spożywcze wydać mniej - wynika z badania opublikowanego przez McKinsey & Company i EuroCommerce.


09:35 UWM rozpoczął szkolenia diagnostów, fizjoterapeutów i farmaceutów, którzy będą szczepić przeciw COVID-19

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski rozpoczął szkolenia farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów, którzy będą prowadzić szczepienia przeciw Covid-19. Chętnych jest blisko 160 osób, pierwsze 44 już przeszkolono- poinformowała prof . Jadwiga Snarska dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego.

W pierwszym terminie przeszkoliliśmy 44 osoby, z których 22 otrzymały już certyfikaty Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Po części teoretycznej kandydaci do przeprowadzania szczepień, przystępują do części praktycznej i warsztatów. Składają się na nie podstawy udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej oraz techniki wykonywania iniekcji domięśniowych" - powiedziała prof. Snarska.


09:31 Konferencja w sprawie obostrzeń

Dziś o godz. 10.30 odbędzie się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera, podczas której zostaną przedstawione decyzje dotyczące obostrzeń. Informacje na bieżąco.

TRANSMISJA NA RMF24.PL


08:30 W Korei Południowej wystąpi czwarta fala pandemii?

W Korei Płd. potwierdzono w środę 731 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej od ponad trzech miesięcy. W kraju narastają obawy o nadejście czwartej fali pandemii. Społeczeństwo utraciło czujność, a wirus jest niestrudzony - przestrzegają władze.

Wzrost liczby wykrywanych zakażeń zbiega się w czasie ze zwiększeniem ruchu pasażerskiego w kraju do poziomu z listopada, gdy w Korei Płd. rozpoczynała się trzecia fala pandemii - podkreśla południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

"Wydaje się, że to kolejny dowód, że ludzie stracili czujność. Być może ludzie są rozluźnieni, ale wirus powodujący Covid-19 nie. Wirus jest niestrudzony i niewybredny" - powiedział na konferencji prasowej przedstawiciel władz medycznych Jun Te Ho.


08:02 Do Polski dotarły szczepionki J&J

Zgodnie z planem do Polski dotarło ok. 120 tys. dawek szczepionki Johnson & Johnson - potwierdził PAP w środę rano prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

To pierwsza dostawa szczepionek tego producenta do Polski.

We wtorek amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) oraz Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zaleciły wstrzymanie szczepień z użyciem tego jednodawkowego preparatu Johnson & Johnson z uwagi na wystąpienie sześciu przypadków rzadkich zakrzepów krwi wśród 6,8 mln zaszczepionych osób. To jedna z trzech szczepionek używanych w USA.


07:57 Chińczycy podarują 50 tys. szczepionek konfederacji CONMEBOL

Chińska firma Sinovac ma przekazać 50 tys. szczepionek południowoamerykańskiej konfederacji CONMEBOL w celu ochrony piłkarzy i drużyn uczestniczących w czerwcowym turnieju Copa America. Będą one także wykorzystane podczas innych piłkarskich wydarzeń na tym kontynencie.

"To wielki krok do przodu w walce z Covid-19, ale nie oznacza, że możemy już spać spokojnie" - powiedział prezydent CONMEBOL Alejandro Dominguez, podkreslając, że piłka nożna w Ameryce Płd. to nie tylko sport, ale i ekonomia oraz aktywność mająca wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne mieszkańców tego kontynnetu. 



07:52 Szczepienia preparatem Johnson & Johnson w Polsce

Jak ustalił reporter RMF FM Michał Dobrołowicz, w Polsce szczepionki Johnson & Johnson na razie, zgodnie z planem, będą wysyłane do punktów szczepień. Na pytanie dziennikarza RMF FM, kiedy pierwsze osoby w Polsce dostaną ten preparat, padła odpowiedź: "w najbliższych dniach".


07:25 Co z luzowaniem obostrzeń?

Rząd ogłosi dziś na konferencji prasowej decyzje, dotyczące obowiązujących do 18 kwietnia obostrzeń, nałożonych w związku z epidemią koronawirusa. Nad tym, co otwierać i od kiedy debatowała Rada Medyczna. Znamy jej nieoficjalne ustalenia i nie są to dobre wiadomości.


07:16 Pandemia w Brazylii

Brazylia pozostaje jednym z państw, które najgorzej radzi sobie z pandemią.

W ciągu ostatniej doby wykryto tam 82 186 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 3808 osób. Od początku pandemii z powodu Covid-19 zmarło 358 425 Brazylijczyków.

Dziś francuski premier Jean Castex poinformował we wtorek, że rząd zdecydował się zawiesić do odwołania wszystkie połączenia lotnicze między Francją a Brazylią ze względu na występujący tam nowy wariant koronawirusa i tempo rozprzestrzeniania się pandemii.

07:06 Pandemia nie zmienia przyzwyczajeń Polaków. Nie chcą udostępniać danych

Polacy nie chcą udostępniać prywatnych danych, nawet jeśli stawką jest walka z koronawirusem. Mniej niż 30 proc. z nas przekazałoby prywatne dane dla poprawy usług ochrony zdrowia - czytamy w środowym wydaniu dziennika "Rzeczpospolita".

"Jesteśmy, obok Bułgarów i Węgrów, narodem najmniej skłonnym do dzielenia się swoimi danymi w całej UE. Mniej niż 30 proc. z nas przekazałoby prywatne dane dla poprawy usług ochrony zdrowia; dla porównania ów odsetek wśród Szwedów czy Holendrów sięga około 80 proc." - napisano w środowym wydaniu dziennika.

"Pandemia sprawiła, że Europejczycy otworzyli się na ich udostępnianie". Nad Wisłą jest z tym jednak problem - wynika z najnowszych badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE)" - podkreślono.

Zaznaczono, że "eksperci przeanalizowali wyniki badań (zarówno te prowadzone przed, jak i już w trakcie epidemii) nad skłonnością rodaków do udostępniania informacji o stanie zdrowia, nawykach czy lokalizacji instytucjom publicznym". "Okazało się, że Covid-19 niespecjalnie poprawił naszą ufność" - napisano.


06:39 Co wiemy o szczepionce Johnson & Johnson?

W środę planowana jest pierwsza dostawa do Polski szczepionki przeciw Covid-19 od koncernu Johnson & Johnson. Do uzyskania odporności wystarczy jeden domięśniowy zastrzyk.

Szczepionka o nazwie Covid-19 Vaccine Janssen to czwarty dopuszczony w Unii Europejskiej preparat, jego dostawy do krajów członkowskich ruszyły w poniedziałek. Szczepionka koncernu Johnson & Johnson jako jedyna wymaga podania tylko jednej dawki. Szczepionki od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe.

Preparat, opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, będzie w Polsce - jak zapowiada rząd - stosowany m.in. u osób, które samodzielnie nie mogą dotrzeć do punktów szczepień.

Szczepionka Covid-19 Vaccine Janssen podawana jest u osób powyżej 18 lat, wyłącznie we wstrzyknięciu domięśniowym, preferowanym miejscem jest górna część ramienia. Zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego, ochrona rozpoczyna się około 14 dni po szczepieniu.


06:34 Dylematy sąsiedzkie Włochów

Znany włoski aktor Alessandro Gassmann wywołał ożywioną dyskusję o tym, czy dzwonić na policję, gdy u sąsiadów trwają zabronione podczas epidemii huczne imprezy. Od kilku miesięcy przepisy w tej sprawie we Włoszech są surowe, a przypadki ich łamania nagminne.

Na mocy rozporządzenia do końca kwietnia w czterech regionach czerwonej strefy największych obostrzeń, czyli w Kampanii, Apulii, Dolinie Aosty i na Sardynii kategorycznie zabronione są wszelkie wizyty u rodziny i przyjaciół w prywatnych domach. W pozostałych 16 regionach taką wizytę mogą złożyć tylko dwie osoby dorosłe, ewentualnie w towarzystwie dzieci w wieku do 14 lat. Grzywna za złamanie tych przepisów wynosi 400 euro.

Ograniczenie dotyczące liczby gości wprowadzone zostało w ubiegłym roku i jest utrzymywane w kolejnych rządowych dekretach.

Codziennie media informują o policyjnych interwencjach w domach, w których bawi się nawet po 30-40 osób. To zazwyczaj młodzież, także studenci, wśród nich cudzoziemcy.

Zazwyczaj patrole policji, karabinierów lub straży miejskiej wzywane są przez sąsiadów, którzy słyszą odgłosy hucznych i tłocznych przyjęć, trwających często po godzinie policyjnej, rozpoczynającej się o godz. 22:00.
Patrole funkcjonariuszy wchodzą do mieszkań i skrupulatnie je kontrolują; niekiedy znajdują uczestników "domówek" ukrytych w szafie. Wszyscy przyłapani na gorącym uczynku muszą płacić grzywnę.

Do takich sytuacji i swoich doświadczeń odgłosów słyszanych za ścianą odniósł się na Twitterze jeden z najbardziej znanych włoskich aktorów Alessandro Gassmann. Ujawnił, że w jego sąsiedztwie trwa zabawa z udziałem "dziesiątek" młodych ludzi. Wywołał dyskusję, która przeniosła się do wielu mediów. Jak napisał, "ma się kilka możliwości, gdy słyszy się, że za ścianą trwa wielka impreza". Można, stwierdził, "wezwać policję i zepsuć relacje z sąsiadami, ignorować i to wszystko wytrzymać albo pójść i zadzwonić do drzwi".

06:10 W pięciu województwach trudna sytuacja

W kraju jest coraz więcej zajętych łóżek dla pacjentów z Covid-19. Nadal trudna jest sytuacja na Śląsku. Jeśli chodzi o respiratory trudna sytuacja jest także w czterech innych województwach: mazowieckim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim.

We wtorek Ministerstwo Zdrowia podało, że w szpitalach przebywa 34 tys. 619 chorych z Covid-19, a 3 tys. 513 z nich jest podłączonych do respiratorów. Resort poinformował też, że dla pacjentów z Covid-19 przygotowane jest 45 tys. 726 łóżek i 4 tys. 450 respiratorów.

Oznacza to, że w skali kraju wolnych jest 11,1 tys. łóżek covidowych, czyli 24,3 proc. oraz 937 respiratorów, czyli 21 proc.


05:54 100 dni do igrzysk

Za 100 dni odbędzie się ceremonia rozpoczęcia igrzysk w Tokio. Stolica Japonii drugi raz będzie gospodarzem letnich zmagań olimpijskich. Impreza miała się odbyć minionego lata, ale została przełożona z powodu pandemia koronawirusa.

Pierwotnie igrzyska miały się rozpocząć 24 lipca 2020 roku, ale cztery miesiące wcześniej Międzynarodowy Komitet Olimpijski i gospodarze imprezy ogłosili jej przełożenie, a tydzień później podano nową datę. Nigdy wcześniej nie doszło do zmiany terminu igrzysk.

W połowie lipca ubiegłego roku MKOl poinformował, że wszystkie 42 obiekty sportowe oraz wioska olimpijska będą do dyspozycji organizatorów. Już wcześniej zaznaczono, że kolejnego przełożenia tej imprezy nie będzie.


05:43 Badania: leki w chorobach autoimmunologicznych mogą zmniejszać efektywność szczepień przeciwko Covid-19

Leki immunosupresyjne stosowane w leczeniu chorób immunologicznych mogą osłabiać odpowiedź organizmu na szczepienie przeciwko COVID-19, przynajmniej jeśli chodzi o poziom przeciwciał - sugerują badania w USA.


05:30 Ruszają szczepienia dla kolejnej grupy

Od dziś na szczepienie przeciw COVID-19 mogą się zapisywać 57-latkowie,którzy na początku roku nie wypełnili formularza zgłoszeniowego na szczepienie (rocznik 1964). Rejestracja odbywa się przez internet - system e-Rejestracji, Internetowe Konto Pacjenta, w punktach szczepień, przez infolinię 989 lub SMS-em pod numer 880-333-333.