Resort zdrowia poinformował w poniedziałek o 15 578 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce i śmierci 92 chorych na Covid-19. Rząd Mateusza Morawieckiego zdecydował o wydłużeniu surowych obostrzeń w gastronomii: restauracje, bary czy pizzerie do odwołania mogą wydawać dania jedynie na wynos lub w dostawie. Późnym wieczorem opublikowano również przepisy dot. automatycznej kwarantanny: od wtorku 3 listopada jest ona obowiązkowa dla mieszkających z osobą, która uzyskała pozytywny wynik testu na koronawirusa. Najważniejsze informacje związane z pandemią SARS-CoV-2 w Polsce i na świecie zebraliśmy dla Was w naszym specjalnym raporcie dnia.
- W Polsce wykryto minionej doby 15 578 nowych przypadków koronawirusa. 92 osoby zmarły.
- W sumie od początku epidemii odnotowano w naszym kraju 395 480 zakażeń i 5 875 zgonów.
- Rząd wydłuża surowe obostrzenia w gastronomii: restauracje, bary czy pizzerie do odwołania mogą wydawać dania jedynie na wynos lub w dostawie.
- Od wtorku 3 listopada obowiązują przepisy o automatycznej kwarantannie: o szczegółach piszemy TUTAJ >>>>
- Jak wynika z informacji agencji Reuters, w całej Europie liczba zakażeń koronawirusem w ostatnich tygodniach się podwoiła i przekroczyła 10 milionów.
"Pod uwagę brane są różne warianty. Wszystko zależy od liczby zachorowań i wydolności służby zdrowia" - stwierdził rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o możliwość ogłoszenia w związku z pandemią koronawirusa pełnego lockdownu.
Wcześniej premier Mateusz Morawiecki rozmawiał o sytuacji epidemicznej z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych.
Według relacji polityka Konfederacji Jakuba Kuleszy, szef rządu miał zapowiedzieć w trakcie spotkania ogłoszenie w środę kolejnych obostrzeń, z których najbardziej prawdopodobny ma być właśnie pełny lockdown.
Od dzisiaj każdy, kto mieszka z osobą, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem, ma obowiązek poddać się kwarantannie: takie postanowienie znalazło się w opublikowanym w poniedziałek wieczorem rządowym rozporządzeniu.
Kwarantanna ma mieć w takiej sytuacji charakter automatyczny: sanepid nie musi wydawać w tej sprawie decyzji.
Podstawą do wypłaty zasiłku opiekuńczego jest złożone przez ubezpieczonego oświadczenie o konieczności opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny, którzy poddani są obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych - wynika z rozporządzenia opublikowanego w Dzienniku Ustaw.
Chodzi o zasiłek opiekuńczy przysługujący w sytuacji konieczności osobistego sprawowania opieki m.in. nad chorym dzieckiem do momentu ukończenia przez nie 14 lat, innym chorym członkiem rodziny oraz chorym dzieckiem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Przepis dot. wypłaty zasiłku opiekuńczego wchodzi w życie z dniem ogłoszenia - ale z mocą od 24 października 2020.
W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia dot. ograniczeń w przemieszczaniu się.
Zgodnie z nowymi przepisami, w pojazdach przeznaczonych do przewozu 8-9 osób - łącznie z kierowcą - można przewozić w tym samym czasie nie więcej osób, niż wynosi połowa miejsc siedzących.
Obostrzenie nie dotyczy środków transportu specjalnego przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych.
Przepis nie będzie również stosowany w odniesieniu do pojazdów, którymi poruszają się osoby mieszkające lub gospodarujące wspólnie.
Restauracje, kawiarnie, bary czy pizzerie pozostają zamknięte do odwołania: będą mogły jedynie wydawać klientom posiłki na wynos lub im je dostarczać - wynika z opublikowanej właśnie noweli rządowego rozporządzenia.
Przypomnijmy, takie obostrzenie rząd wprowadził w sobotę 24 października - pierwotnie na dwa tygodnie.
W ciągu ostatniej doby potwierdzono w Hiszpanii ponad 18 300 zakażeń koronawirusem, od początku pandemii zaś wykryto ich już 1,24 mln.
Wśród najbardziej doświadczonych epidemią wspólnot autonomicznych tego kraju są: Madryt, Katalonia, Andaluzja, Walencja oraz Kastylia i Leon.
Ponadto ostatniej doby zmarło w Hiszpanii 127 chorych na Covid-19, a całkowita liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa sięgnęła 6,2 tysiąca.