Jest spięcie na linii Parlament Europejski - Rada UE w sprawie Zielonych Certyfikatów, które mają ułatwić nam podróżowanie już w te wakacje – ustaliła dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. Dokument ma zawierać informacje o szczepieniu przeciw Covid-19, negatywnym teście na koronawirusa lub obecności przeciwciał po przebytej chorobie. Dzisiaj ma rozpocząć się test pilotażowy Zielonego Certyfikatu w pierwszej grupie krajów UE. Polska weźmie udział w teście pod koniec miesiąca.

Sam test pilotażowy to, jak tłumaczy jeden z dyplomatów, "drobny szczegół techniczny": chodzi jedynie o weryfikację funkcjonowania systemu informatycznego i jego połączeń krajowych.

"Natomiast w dyskusji między Parlamentem Europejskim, Radą UE a Komisją Europejską pojawił się problem polityczny" - mówi dyplomata Katarzynie Szymańskiej-Borginon.

Eurodeputowani chcą za wszelką cenę, by testy na koronawirusa były darmowe. W przeciwnym wypadku - podkreślają - Zielony Certyfikat będzie dyskryminować tych, którzy się nie zaszczepią: szczepienia są bowiem za darmo, a za testy trzeba w niektórych krajach słono płacić.

Na darmowe testy nie chce się zgodzić Rada Unii Europejskiej - a więc rządy krajów członkowskich: Rada podkreśla, że decyzja w sprawie testów należy do kompetencji krajowych, a nie unijnych. Radę popiera Komisja Europejska, bowiem zgodnie z traktatami kwestie zdrowotne są w gestii państw członkowskich.

W negocjacjach międzyinstytucjonalnych doszło więc do impasu.

Rozmowy mają być wznowione na początku przyszłego tygodnia.

"Wtedy okaże się, czy mamy do czynienia z blokadą negocjacji" - stwierdza rozmówca naszej dziennikarki.

Zgoda tych trzech instytucji jest konieczna do podjęcia decyzji na szczeblu unijnym. W tej chwili - jak ustaliła Katarzyna Szymańska-Borginon - jedno z możliwych rozwiązań jest takie, że decyzja o Zielonym Certyfikacie będzie unijnym prawem, a sprawa darmowych testów - tylko zaleceniem.

Od początku czerwca system ma być w pełni operacyjny, czyli pod względem technicznym wszystko ma być gotowe.

Unijne rozporządzenie wejdzie jednak w życie dopiero w drugiej połowie czerwca: po osiągnięciu przez trzy instytucje porozumienia. Decyzję musi przegłosować na sesji plenarnej Parlament Europejski: to głosowanie zaplanowane jest w pierwszej połowie czerwca. Później decyzja może wejść w życie we wszystkich krajach UE.

Przyjmuje się, że od 30 czerwca wszystkie unijne kraje będą już mogły korzystać z systemu, czyli będą w stanie wzajemnie uznawać Zielone Certyfikaty.

Tak będzie działał unijny "paszport covidowy"

Cyfrowy Zielony Certyfikat będzie potwierdzał, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko Covid-19, uzyskała negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub wyzdrowiała po Covid-19.

Dokument będzie dostępny bezpłatnie w formie cyfrowej lub papierowej; będzie zawierał kod QR, gwarantujący bezpieczeństwo i autentyczność.

Komisja Europejska ma stworzyć specjalny portal, który zapewni weryfikację Certyfikatów w całej Unii i będzie wspierać państwa członkowskie w technicznym wdrażaniu Certyfikatów.

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl:

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.