Mierzy 60 centymetrów i waży osiem kilogramów. Kosztował trzydzieści tysięcy euro, ale dla uczestników piłkarskich mistrzostw Europy jest bezcenny. Posrebrzany Puchar Henri Delaunaya 11 lipca odbierze kapitan najlepszej reprezentacji na Starym Kontynencie!

Trofeum to jedna z najcenniejszych rzeczy w europejskim futbolu. Jest zawsze w posiadaniu UEFA, która wykorzystuje oryginał przy oficjalnych okazjach, jak np. otwarcie turnieju czy dekoracja zwycięzców po finale. Oficjalna, pełnowymiarowa replika pucharu stała dotychczas w witrynach 10 federacji, które triumfowały w piłkarskich mistrzostwach Europy: ZSRR, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Czechosłowacji, Francji, Holandii, Danii, Grecji i Portugalii. Niemcom (1972, 1980, 1996), Hiszpanom (1964, 2008, 2012) oraz Francuzom (1984, 2000) udało się zdobyć je więcej niż raz.

Trofeum nazwano na cześć pierwszego sekretarza generalnego UEFA Henri Delaunaya. Zostało zaprojektowane przez londyńską firmę jubilerską Asprey. To właśnie z inicjatywy Francuza po raz pierwszy zostały zorganizowane mistrzostwa Europy. Nie doczekał on jednak inauguracyjnego turnieju w 1960 roku w swojej ojczyźnie, ponieważ zmarł pięć lat wcześniej.

Jako pierwszy puchar wzniósł do góry kapitan reprezentacji ZSRR Igor Netto, a ostatnio uczynił to Cristiano Ronaldo, który w 2016 roku na boiskach we Francji poprowadził do triumfu Portugalię.

W 2008 roku po raz pierwszy zaprezentowano nowy puchar, różniący się od wcześniejszej wersji wielkością cokołu. Mierzy 60 centymetrów i waży osiem kilogramów, czyli o dwa więcej od poprzedniego. Widnieje na nim nazwisko twórcy Europejskiej Unii Piłkarskiej i jej logo, napis "UEFA European Football Championship" oraz nazwy krajów, które zdobyły mistrzostwo Starego Kontynentu.

Po raz ostatni stare trofeum, które jest obecnie eksponowane na stałe w siedzibie UEFA w szwajcarskim Nyonie, zostało wzniesione przez kapitana reprezentacji Grecji Theodorosa Zagorakisa po meczu finałowym w 2004 roku w Portugalii.

Oficjalna piłka Euro 2020

Uniforia - to nazwa oficjalnej piłki zbliżających się mistrzostw Europy. Nazwa pochodzi od zbitki angielskich wyrazów unity (jedność) i euphoria (euforia). Na białej piłce znajdują się czarne pasy, imitujące pociągnięcia pędzlem, które mają kolorowe obwódki. Piłkarze mieli czas, by zapoznać się z parametrami oficjalnego sprzętu. Nasi kadrowicze trenują w Opalenicy przy użyciu właśnie tych piłek.

Pięć lat temu podczas turnieju we Francji po raz pierwszy używano dwóch piłek. Ta na fazę grupową nazywała się Beau Jeu, a na pucharową Fracas.

Od 1972 roku mecze ME rozgrywane są specjalnie przygotowanymi piłkami firmy Adidas. Podczas turnieju odbywającego się na boiskach Belgii używany był Telstar, podobnie jak cztery lata później.

Potem nastąpiła era Tanga. W 1992 roku w Szwecji kopano Etrusco Unico, a w kolejnym turnieju - w Anglii - Questra Europa. Następne ME - w Belgii i Holandii - rozgrywano piłkami Terrestra, w Portugalii gole zdobywano Roteiro, a na boiskach Austrii i Szwajcarii w 2008 roku - Europassem. W Polsce i na Ukrainie bramki strzelano modelem Tango 12.

Modele piłki na ME:


1972 - Telstar
1976 - Telstar
1980 - Tango
1984 - Tango
1988 - Tango Europa
1992 - Etrusco Unico
1996 - Questra Europa
2000 - Terrestra
2004 - Roteiro
2008 - Europass
2012 - Tango 12
2016 - Beau Jeu i Fracas
2021 - Uniforia