Gadheim, niewielka niemiecka miejscowość przygotowuje się do przyjęcia miana środka Unii Europejskiej. Po brexicie granice UE się zmienią i właśnie w Gadheim znajdzie się jej geograficzny środek.
W niewielkim Gadheim w Bawarii na drogach wjazdowych już pojawiły się tablice z informacją: Przyszły środek Unii Europejskiej.
W środku pola ustawiono już maszt, na który o północy z 31 stycznia na 1 lutego zostanie wciągnięta flaga Unii Europejskiej. To wtedy Wspólnotę opuści Wielka Brytania, a tym samym nastąpi od dawna zapowiadany brexit.
Gadheim ma 89 mieszkańców. Władzę w miasteczku sprawuje burmistrz sąsiedniej miejscowości Veitshoechheim, Jürgen Götz. Mamy nadzieję, że tytuł nowego środka Unii Europejskiej sprawi, że Gadheim zaczną odwiedzać turyści - powiedział.
Mieszkańcy są bardzo podekscytowani. Pojawiły się nawet głosy, by nadać byłej premier Wielkiej Brytanii Theresie May honorowe obywatelstwo.
Gadheim może i zyska miano geograficznego środka Unii Europejskiej, niemniej jednak jedno się nie zmieni - miano pępka Europy nadal przypada polskiej miejscowości Suchowola.
Na Suchowolę w woj. podlaskim jako geograficzny środek Europy wskazał w 1775 roku kartograf i astrolog Szymon Antoni Sobiekrajski. Jego metoda polegała na tym, że połączył liniami prostymi punkty kontynentu europejskiego wysunięte najbardziej na wschód i zachód oraz na północ i południe.
Okazało się, że linie te przecinają się dokładnie na rynku w Suchowoli.
Według innych teorii, nie geograficzny, a geometryczny środek Europy znajduje się w pobliżu Warszawy, gdzie przecinają się linie łączące przylądki Nordkyn (Norwegia) i Matapan (Peloponez, Grecja) oraz przylądek Roca (Portugalia) i środkowy Ural.