Zwiększyła się liczba Polaków, którzy uważają wyjście naszego kraju z Unii Europejskiej za realny scenariusz - wynika z sondażu "United Surveys" dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Tego zdania jest ponad 42 proc. badanych. We wrześniu wyjście Polski z UE za realne uznawało niemal 30 proc. respondentów.
Najnowszy sondaż United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" przeprowadzono 8 października - dzień po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. wyższości polskiej konstytucji nad prawem unijnym.
76,2 proc. uczestników badania słyszało o tym, że w czwartek Trybunał wydał orzeczenie. Ponad 66 proc. osób w tej grupie wiedziało, w jakiej sprawie wypowiedział się TK.
Jak respondenci oceniają szeroko komentowane rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego? 21,2 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie dobrze", a 7,7 proc. "raczej dobrze". Zdania w tej sprawie nie ma 15,1 proc. badanych, a neutralną ocenę wyraża 12,5 proc. Krytycy orzeczenia TK stanowią 43,4 proc. badanych (34,7 ocenia je zdecydowanie źle, a 8,7 raczej źle).
Po orzeczeniu TK przedstawiciele opozycji razem z częścią komentatorów alarmują, że scenariusz wyjścia Polski z Unii Europejskiej staje się coraz bardziej realny. Czy uczestnicy badania podzielają te obawy?
42,8 proc. respondentów uważa polexit za realny scenariusz (15 proc. dla odpowiedzi "zdecydowanie tak" i 27,8 proc. dla "raczej tak"). Przeciwnego zdania jest 48,2 proc. badanych (20,1 proc. dla odpowiedzi "raczej nie" i 28,1 proc. dla "zdecydowanie nie"). Zdania w tej kwestii nie ma 9 proc. uczestników badania. Dla porównania - w sondażu z 10 września wyjście Polski z UE za realne uznawało 29,7 proc. respondentów. Przeciwnego zdania było 57,2 proc., a sprecyzowanego zdania nie miało 13,1 proc. badanych.
Polexit za realny uważa 60 proc. badanych w wieku 18-29 lat. Dla porównania - w najstarszej grupie wiekowej (70 lat i więcej) takie obawy ma 40 proc. badanych. Najmniej osób obawiających się wyjścia Polski z UE jest w grupie wiekowej 40-49 (31 proc.).
Jak obawy dotyczące polexitu rozkładają się wśród zwolenników poszczególnych ugrupowań?
Najmniej osób uważających za realne wyjście z UE jest wśród sympatyków Zjednoczonej Prawicy - zaledwie 18 proc. - a najwięcej wśród zwolenników Koalicji Obywatelskiej - 79 proc. Polexit za możliwy uznaje 74 proc. popierających Lewicę, 48 proc. tych, którzy w wyborach głosowali na Polskie Stronnictwo Ludowe i Kukiz'15 oraz 41 proc. sympatyków Konfederacji.
Sondaż dla RMF FM i "DGP" został zrealizowany 8 października metoda CATI na próbie 1000 osób.