Spośród kilkuset pytań nadesłanych przez użytkowników portalu Interia.pl, dziennikarz RMF FM Konrad Piasecki wybrał 28. Następnie zadaliśmy je dziesięciu kandydatom. Oto odpowiedzi Grzegorza Napieralskiego.

-Jeśli miałby Pan zgadzać się na obniżkę lub podwyżkę podatków to

których w pierwszej kolejności? (~wotos)

Podwyżka podatku PIT dla osób najlepiej zarabiających - jeśli względy społeczno - ekonomiczne by tego wymagały. Stosunkowo wysoka jest podstawowa stawka podatku VAT i po zmniejszeniu deficytu budżetowego należy dążyć do jej obniżenia. Warto także prowadzić prace nad uproszczeniem systemu naliczania i poboru podatków.

-W jakim wieku Polacy powinni przechodzić na emeryturę? Zgodzi się Pan na podwyższenie

wieku emerytalnego, o ile lat maksymalnie i na objęcie powszechnym systemem emerytalnym

służb mundurowych? (~zmartwiona)

Wiek emerytalny powinien być elastyczny i równy dla kobiet i mężczyzn np. w przedziale 62 - 65 lat. Nie, nie zgodzę się. Nie ma chyba państwa, które nie stosowałoby szczególnych rozwiązań dotyczących systemu emerytalnego dla służb mundurowych. Jak powinien on wyglądać, to kwestia ewentualnej dyskusji i osiągnięcia porozumienia przede wszystkim z przedstawicielami tych służb, w szczególności ze związkami zawodowymi.

-Czy należy coś zrobić z niebotycznymi zarobkami prezesów banków i dużych firm? (~zuzanna)

Sposobem na to, jest odpowiednia skala podatkowa - osoby najlepiej zarabiające winny w większym stopniu angażować się w realizację potrzeb wszystkich obywateli.

-Czy, kiedy i przy jakiej wartości złotego powinniśmy wejść do strefy Euro? (~renegat)

Możliwie szybko, ale po spełnieniu kryteriów, a także wówczas, gdy UE upora się z wprowadzeniem odpowiednich zabezpieczeń dla wspólnej waluty, nad czym właśnie podjęto intensywne prace.

-Czy jest Pan za utrzymaniem przywilejów górniczych kosztem reszty społeczeństwa ?

(~zawiedziony)

Nie ma "przywilejów górniczych" - gdyby tak było, jak sądzę cała masa ludzi "czekałaby w kolejce do uprawiania tego zawodu", a tak przecież nie jest. Czym innym są i powinny pozostać szczególne zabezpieczenia ciężkiej i niebezpiecznej pracy pod ziemią.

-Czy uważa Pan za niezbędne wprowadzenie dotacji dla samorządów na budowanie tzw. tanich

mieszkań?(~radzyniak)

Mieszkanie winno być prawem człowieka, a nie towarem w wolnorynkowej "wolnej amerykance". Dlatego należy wreszcie stworzyć system uwzględniający potrzeby mieszkaniowe ludzi niezamożnych, oparty na mieszkaniach czynszowych, komunalnych. Taki system nie może być oparty wyłącznie na finansach samorządów, bo one nie podołają. Być może, a nawet należy, uwzględnić go w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Nie można mówić o spójności, o prawach człowieka, jeśli jednocześnie mamy do czynienia z eksmisją na bruk, w przypadku niepłacenia czynszu przez osoby nie posiadające dochodów. Zamiast zwracać niebotyczne majątki kościołowi, pewnie warto było sprzedać te ziemie na budownictwo dla niezamożnych. Nie każdy człowiek musi mieć własne mieszkanie, ale każdy ma prawo do dachu nad głową. Noclegownie i schroniska nie są sposobem na rozwiązywanie problemu bezdomności, one tylko łagodzą sytuacje ludzi. Jedynym rozwiązaniem problemu bezdomności jest budowanie domów i mieszkań dla ludzi.

-Czy dopuszcza Pan możliwość za wprowadzenia jakiejkolwiek płatności za szkolnictwo wyższe, np. za drugi kierunek studiów? (~renegat) (~Marina-studentka)

Nie, edukacja jest przyszłością, a nie przywilejem najbogatszych.

-Czy w ramach reformy publicznej służby zdrowia możliwe jest dopuszczenie współpłatności

np. za pobyt w szpitalu i dodatkowe ubezpieczenia? (~renegat)

Nie - publiczna służba zdrowia jest i powinna być nieodpłatna, bo musi być dla wszystkich. Trudno poddać się operacji i nie przebywać w tym czasie w szpitalu. Prywatne dodatkowe ubezpieczenia są oczywiście możliwe, ale nie jest przypadkiem, że w klinikach prywatnych nie dokonuje się zabiegów wymagających długiego i kosztownego leczenia. Prywatne ubezpieczenia to mit, na który chce się złapać naiwnych. Podobnie było z mitem "emerytów z OFE odpoczywających pod palmą". Prywatne ubezpieczenia realnie wystarczające na rzetelne leczenie byłyby tak drogie, że tylko nielicznych byłoby na nie stać. Zwracam uwagę, na to, że USA dotąd niemające powszechnego ubezpieczenia pozostawiały ponad 30 milionów obywateli bez jakiejkolwiek możliwości leczenia. To nie jest droga dla nas. Publiczna służba zdrowia musi być nieodpłatna!

-Czy zgodziłby się Pan na ustawową gwarancję finansowania zabiegów in vitro z budżetu?

(brutus)

- Tak, złożyliśmy w tej sprawie projekt ustawowy dawno temu. Dotąd leży w "zamrażarce marszałka Komorowskiego"

-Jak długi powinien być urlop macierzyński? (~kasia k.)

Samo wydłużanie urlopu macierzyńskiego nic nie daje. Powinien być przede wszystkim obligatoryjny dla matek i ojców, dzielony równo za wyjątkiem pierwszych tygodni, które powinny przysługiwać kobiecie ze względu na okres połogu. A poza tym opieka nad dzieckiem powinna należeć do matek i ojców i być wspierana przez państwo - żłobki i przedszkola publiczne, nieodpłatne dla rodziców.

-Czy podpisałby Pan jako ewentualny Prezydent ustawę dającą uprawnienia do dziedziczenia

parom homoseksualnym ? (~Krystyna z Wrocławia)

- Tak, chodzi o dziedziczenie, jak po osobie najbliższej, bo obecnie możliwe jest pozostawienie spadku każdej osobie, ale taki spadek jest obłożony wysokim podatkiem.

-Czy zgodziłby się Pan na ustawową gwarancję finansowania zabiegów in vitro z budżetu?

(brutus)

Tak, już jest projekt ustawy zmieniającej zasady finansowania świadczeń medycznych dla ubezpieczonych, złożony przez Klub Lewica - leży "w zamrażarce" patrz wyżej.

-czy zgodziłby się Pan na depenalizację posiadania miękkich narkotyków?(~!)

Nie

-Czy podpisałby Pan ustawę wprowadzającą prawo do eutanazji na życzenie chorego? (~viki)

- Nie ma czegoś takiego jak prawo do eutanazji- na życzenie chorego . Na życzenie to można sobie zamówić pizzę do domu. Natomiast prawo wyboru czy człowiek może odmówić dalszej uporczywej terapii , czy otrzymać pomoc w skróceniu życia ze względu na cierpienie, któremu nie jest w stanie podołać, to zupełnie inna, wymagająca głębokiej debaty i uregulowań prawnych kwestia.

-Czy zgodzi się Pan na wprowadzenie ustawowego zakazu cielesnych kar dla dzieci?(~lotar)

- Głosowałem za takim zapisem w nowelizowanej obecnie ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

-Czy podpisałby się Pan pod decyzją o amnestii dla osób z niskimi wyrokami? (~Sromotnik

Bezwstydny)

- Nie wysokość kary, ale rodzaj przestępstwa powinien być przesłanką ewentualnej amnestii. Nic mi nie wiadomo, żeby obecnie zachodziła taka konieczność.

-Czy zgodziłby się Pan na podatkowe zrównanie wszystkich podmiotów - kościołów i księży?

(~zdzispal)

- Tak

-Czy jest Pan za oddzieleniem uroczystości państwowych od ceremonii religijnej i zdjęciem

krzyży z urzędów i szkół?

- Tak

-Czy w katolickim kraju jakim jest Polska farmaceuci powinni zostać objęci klauzulą sumienia tak by nie być zmuszonymi do sprzedaży środków antykoncepcyjnych i wczesnoporonnych (~Zuzanna)

- Absolutnie nie. Ewentualne sumienie osoby wyznającej jakiś system religijny może ją powstrzymywać od stosowania takich, czy innych metod antykoncepcyjnych. Ale sumienie farmaceuty nie ma tu nic do rzeczy. Praktyki odmawiania sprzedaży dostępnych na receptę preparatów i środków medycznych np. antykoncepcyjnych, są nadużyciem prawa i powinny być zgłaszane zarówno prokuraturze jak i Izbie Farmaceutycznej.

-Którego z kandydatów byłby Pan gotów poprzeć w drugiej turze, ew. którego poparłby Pan, gdyby sam Pan nie startował? (~tur)

- Startuję i wygram, bo mam najlepszy dla Polek i Polaków program i chcę go zrealizować, a nie tylko o nim mówić.

-Czy prezydenci Polski powinni - z racji sprawowania tego urzędu i wyboru w wyborach

powszechnych - być "z urzędu" chowani na Wawelu?(~prawy)

Nie wiem, czy konieczna jest "narodowa nekropolia prezydentów", ale jeśli już, to uważam, że nie powinien być nim Wawel - a może np. szczególna kwatera na Warszawskich Komunalnych Powązkach w Alei Zasłużonych.

-Czy będąc prezydentem zrzeknie się Pan pobierania pensji z tego tytułu?(~marcin)

Nie, a dlaczego?, to nie jest honorowy zaszczyt, ale najwyższy urząd w państwie.

-Czy jest Pan gotów ujawnić raport o stanie swojego zdrowia i czy jako prezydent będzie Pan corocznie taki raport ujawniał?

- Tak

-czy po wygraniu wyborów złoży Pan legitymację partyjną? (~ja)

Oczywiście, tego wymaga Konstytucja RP.

-Jakimi językami posługuje się Pan w stopniu, który nie zmusza do sięgania po pomoc tłumacza?(~wyborca pierwszy)

W potocznych rozmowach - angielski - oficjalne spotkania, moim zdaniem zawsze powinny odbywać się w obecności tłumacza, tego zresztą wymaga protokół dyplomatyczny.

-Jaka będzie Pana pierwsza inicjatywa ustawodawcza? (~Boguśka)

- chciałbym podpisać nowelizację ustawy O przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. To bardzo ważny i potrzebny akt prawny, mam nadzieję, że Senat szybko upora się ze swoją pracą i będziemy mogli przesłać tę ustawę do podpisu przed Prezydenta.

-Czy jest Pan zwolennikiem okręgów jednomandatowych? (~KAX)

- Nie

-Jak liczna powinna być polska armia? (~tomi)

- Tak jak wymaga tego potrzeba obronności i zobowiązania sojusznicze.

-Czy Polska powinna być orędownikiem rozszerzania Unii Europejskiej, o jakie kraje?

- Tak, o wszystkie, które spełnią wymagania tego ekskluzywnego klubu. Nie tylko w gospodarce, ale także w przestrzeganiu praw człowieka.

-Czy wyznaczy Pan rządowi datę wycofania polskich wojsk z Afganistanu (~PUCIO PUCIO)

- Jak najszybciej, w perspektywie najwyżej roku.

-Załóżmy sytuację hipotetyczną Rosja grozi Ukrainie, że wkroczy na jej terytorium (np. Krym). Czy Polska powinna się mieszać w ten konflikt? (~Paweł)

- Polska powinna zabiegać o utrwalenie pokoju i dialogu między wszystkimi narodami.

-Czy wobec prześladującej Polonię Białorusi należy stosować raczej politykę kija czy marchewki? (~ciekawy)

- Zapewnienie przestrzegania praw mniejszości narodowych, w tym Polonii jest polskim zobowiązaniem w każdym miejscu świata i powinno być jednym z priorytetów naszej polityki zagranicznej, prowadzonej w sposób zapewniający jej skuteczność.