To kwestia tygodni - tyle właśnie czasu zajmie Stanom Zjednoczonym osądzenie czy Irak podporządkowuje się rezolucjom ONZ - mówi amerykański sekretarz stanu Colin Powell. Nadal widzę szanse na pokój, ale nie doprowadzimy do niego bez wywierania stałej presji na Irak - dodaje Powell.
Amerykański sekretarz stanu udzielił wywiadu w kilka godzin po raporcie międzynarodowych inspektorów rozbrojeniowych, którzy na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ dokonali oceny dotychczasowych kontroli. I znowu dały o sobie znać stare podziały dotyczące kwestii Iraku. Francja, Chiny i Rosja opowiadają się za dalszymi inspekcjami rozbrojeniowymi w państwie Saddama Husjana, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania ostrzegają, że Bagdad gra na zwłokę i wzywają do stanowczych działań.
Nie znaleźliśmy tam broni masowego rażenia, ale reżim Saddama Husajna nie rozliczył się z posiadanego w przeszłości uzbrojenia - stwierdzili Blix i Baradei w swoich raportach.
CO POWIEDZIELI INSPEKTORZY W RB ONZ?
Eksperci uważają, że w raportach przedstawionych wczoraj przez inspektorów każdy znajdzie coś dla siebie. Blix i Baradei dali do ręki argumenty zarówno zwolennikom kontynuowania inspekcji, jak i tym, którzy opowiadają się za użyciem siły, czyli przede wszystkim Stanom Zjednoczonym.
Świat nie zyskał żadnej pewności, że Saddam Husajn się rozbroił. Wręcz przeciwnie - uważa rzecznik Białego Domu Ari Fleischer. Natomiast Francja, Rosja i Chiny w raporcie inspektorów widzą argumenty na rzecz dalszych inspekcji, a użycie siły wobec Iraku uważają za nieuzasadnione.
Jak zauważają obserwatorzy, inspektorzy starali się podkreślić formalną, proceduralną współpracę Iraku z inspektorami, ale nie powiedzieli, czy ich zdaniem Bagdad ma zamiar ujawnić swoje arsenały i się rozbroić.
A CO MÓWI IRAK?
Wśród stałych członków Rady Bezpieczeństwa, nic się nie zmieniło w kwestii postępowania z Irakiem. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania uważają, że Irak zwodzi społeczność międzynarodową, nie wykazuje woli pełnego zastosowania się do żądań Narodów Zjednoczonych, więc czas już zagrozić mu użyciem siły.
Czego inspektorzy żądają od Iraku? I co on na to?
Tuż przed rozpoczęciem obrad Rady Bezpieczeństwa Saddam Husjan wydał dekret zakazujący produkcji i sprowadzania do Iraku broni masowego rażenia. Czy to mu pomoże? Amerykanie raczej nie zamierzają rezygnować z wojny, co potwierdza przemówienie prezydenta Stanów Zjednoczonych, w którym zaznaczył, że rozbrojenie Iraku jest tak samo ważne, jak rozbicie al-Qaedy.
Komentarze na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ po wygłoszeniu raportów inspektorów:
Francja: Inspekcje przynoszą rezultaty
Chiny: Trzeba zapobiec wojnie
Wielka Brytania: Pomóżmy dyplomacji siłą
USA: Nie dajmy się zwieść
Rosja: Irakijczycy współpracują, kontynuujmy inspekcje
Posłuchaj też relacji korespondenta RMF w Waszyngtonie, Grzegorza Jasińskiego:
Foto: Archiwum RMF
10:10