Wszystko wskazuje na to, że prokuratura nie zaskarży decyzji sądu w Londynie o warunkowym zwolnieniu z aresztu Michała K. - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, który ma w Polsce odpowiadać za nieprawidłowości w tej instytucji, na decyzję w sprawie ekstradycji czekałby na wolności. Tymczasem jak podał dziś londyński sąd, Michał K. nie wyszedł jeszcze z aresztu, ponieważ nie wpłynęła całość kaucji.

Jak usłyszał Krzysztof Zasada, miejscowy prokurator, który występuje w charakterze oskarżyciela w postępowaniu ekstradycyjnym, uznaje, że zastosowane wobec K. środki zabezpieczające wystarczą. Jak stwierdził, z jego doświadczenia wynika, że takie zaskarżenie byłoby nieskuteczne w związku z bardzo restrykcyjnymi warunkami zwolnienia podejrzanego.

K. musi zapłacić 365 tysięcy funtów kaucji, dodatkowo orzeczono kolejne poręczenie majątkowe innej osoby. Ma się stawiać codziennie w jednostce policji. Odebrano mu paszport, ma też ograniczenia w przemieszczaniu się na Wyspach Brytyjskich.

Jak przekazał PAP, powołując się na sąd magistracki w Londynie, Michał K. nie wyszedł jeszcze z aresztu, ponieważ do sądu nie wpłynęła całość kaucji.

Warunkowe zwolnienie byłego szefa RARS oznaczałby, że będzie odpowiadać przed sądem ekstradycyjnym z wolnej stopy. Pełną rozprawę ekstradycyjną zaplanowano na 21 lipca. Potrwa do 25 lipca. 

Mecenas Adam Gomoła, jeden z obrońców Michała K., zapowiedział, że jego klient będzie nieustannie czynił starania o wydanie mu listu żelaznego.

Dalsza część artykułu pod materiałem video:

Michał K. zatrzymany w Londynie

Prokuratura 22 sierpnia 2024 r. poinformowała, że w śledztwie w sprawie nieprawidłowości w RARS wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutów b. szefowi Agencji Michałowi K. i Pawłowi S. Chodzi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Miejsce pobytu obu podejrzanych było nieznane. 

Sąd Rejonowy Katowice-Wschód na wniosek prokuratora zgodził się wtedy na aresztowanie Michała K., co pozwoliło na wszczęcie poszukiwań listem gończym i wydanie europejskiego nakazu aresztowania. 2 września K. został zatrzymany w Londynie. Polska zwróciła się o jego ekstradycję.

Śledztwo ws. RARS

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS wszczęto 1 grudnia 2023 r. i prowadzi je obecnie Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Dotyczy ono m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników RARS podczas organizowania i realizowania zakupu towarów, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego od 23 lutego 2021 r. do 27 listopada 2023 r. w Warszawie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Podstawą wszczęcia śledztwa były zgromadzone przez CBA materiały o charakterze niejawnym i dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożone przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF). Na dalszym etapie śledztwa GIIF złożył dwa kolejne zawiadomienia o podejrzeniu "prania brudnych pieniędzy".

Opracowanie: