Nad Polskę nadciągnął orkan Otto. W związku z silnym wiatrem strażacy interweniowali w całym kraju kilkaset razy. Tylko w województwie pomorskim ponad pół tysiąca razy.

Do godz. 2 w nocy Straż Pożarna na Pomorzu odnotowała 551 zdarzeń związanych z silnym wiatrem. Najwięcej w powiecie wejherowskim. 

Interwencje dotyczyły przede wszystkim zablokowanych dróg, a także drzew powalonych na samochody czy ogrodzenia. Na wysokości Lęborka strażacy usuwali też drzewa z linii kolejowej. Zastępy kierowane były też do domów, gdzie nie było prądu, a w których były osoby wymagające np. podłączenia do respiratora. 

Na Wybrzeżu wieje w porywach nawet do 120 km/h.  Średnia prędkość to około 80ciu km/h. W głębi lądu miejscami wieje w porywach 100stu km/h - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

Warunki atmosferyczne powodują też utrudnienia w kursowaniu samolotów i pociągów. 

Zachodniopomorskiem również strażacy otrzymali bardzo wiele zgłoszeń. 

Najwięcej interwencji było w Koszalinie, Białogardzie i Kołobrzegu. Jak poinformowała GDDKiA powalone drzewo zablokowało jezdnię w Brzeźnie na drodze krajowej nr 11 między Bobolicami a Szczecinkiem.

Świnoujściu silny wiatr powalił jacht stojący na lądzie. Z kolei w powiecie polickim drzewo przewróciło się na zaparkowany samochód. Na szczęście nie ma osób poszkodowanych. 

Na drodze A6 w Szczecinie drzewo spadło na jadący samochód - także w tym przypadku nie było poszkodowanych. W Łubowie w powiecie szczecineckim zawaliła się ściana szczytowa nieużywanego budynku gospodarczego.

Jak wynika z danych na stronach lokalnych dostawców prądu, Enei i Energi lokalnie występują awarie prądu, m.in. pod Policami, pod Gryfinem, na jednej z ulic na północy Szczecina, a także w okolicach m.in. Stargardu, Międzyzdrojów, Gryfic, Kołobrzegu, Białogardu i Sławna. 

Wielkopolsce podobnie jak w innych miejscach, chodziło głównie o usuwanie połamanych drzew i gałęzi z dróg. Służby cały czas apelują, by tej nocy najlepiej nie wychodzić z domu. W województwach lubuskim, dolnośląskim i wielkopolskim wiatr osiąga prędkość w porywach do 70 km/h, miejscami do 85 km/h. W drugiej połowie nocy wiatr stopniowo będzie słabł. 

Alert RCB dla całej Polski

Ostrzeżenia przed wichurami obowiązują mieszkańców całej Polski. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alerty do użytkowników telefonów komórkowych. 

"Uwaga! W nocy i jutro (17/18.02) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Unikaj otwartych przestrzeni. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" — brzmi komunikat. 

Ostrzeżenia wydał również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Są one ważne od piątkowego wieczora do sobotniego przedpołudnia, natomiast na północnym wschodzie kraju - do godz. 18 w sobotę. IMGW nie wyklucza jednak, że wydłuży okres obowiązywania alertów.

Najsilniej wiać będzie nad morzem, gdzie na wybrzeżu prędkość wiatru może wynieść nawet 125 km/h. Tam ogłoszono alert trzeciego stopnia.

Początkowo na Wybrzeżu osiągnie prędkość do 85 km/h, ale już w nocy będą to huraganowe porywy - do 125 km/h. Dodatkowo jest małe prawdopodobieństwo, ale jednak wystąpienia trąb powietrznych w Polsce północnej oraz burz - powiedziała w rozmowie z RMF FM Emilia Szewczak z IMGW.

Na Bałtyku spodziewany jest sztorm. Do 12 stopni w skali Beauforta, ale wewnątrz kraju wcale nie będzie lepiej. W nocy porywy do 100 km/h. Jutro 100 km/h utrzyma się na Wybrzeżu, a wewnątrz kraju będzie to 70-80 km/h - wyjaśniła Szewczak.

Alerty drugiego stopnia zostały wydane dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz północnych części woj. lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i mazowieckiego. W tych miejscach IMGW prognozuje w porywach do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h. Najsilniej ma wiać jednak nad morzem - na Wybrzeżu porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość do 125 km/godz.

Z kolei ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego oraz południowych części woj. lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego oraz mazowieckiego. W tych regionach synoptycy prognozują wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 45 km/h, w porywach do 80 km/h.

Opracowanie: