Nowy tydzień zaczynami mrozami, jakich dawno nie było. Według danych IMGW w Białymstoku (Podlaskie) temperatura spadła do ponad -25 stopni Celsjusza; w Gołdapi zanotowano -27,8 st. Minionej nocy w Kętrzynie (warmińsko-mazurskie) przy gruncie zanotowano temperaturę minus 28 st. C.

W Suwałkach o poranku 23 stopnie na minusie, w Łodzi minus 21 -  takie temperatury, według danych IMGW,  notowano w kraju w nocy z niedzieli na poniedziałek. Cieplej w Toruniu, gdzie temperatura sięgnęła 19,3 poniżej zera i we Wrocławiu - tam "tylko" 16 stopni na minusie.


Na północy Polski zdecydowanie cieplej - w Gdańsku 13 kresek poniżej zera, w Koszalinie odnotowano temperaturę minus 12, minus 10 w Szczecinie.

Bardzo mroźnie w większości kraju będzie co najmniej jeszcze przez kilka godzin, a w niektórych miejscach nawet do wtorku.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega - uważajcie na siebie, zadbajcie o zwierzęta, które mieszkają na zewnątrz.

Wszystkie główne - krajowe drogi - w nocy były przejezdne. Pracowało na nich pół 250 pługów, piaskarek i innych pojazdów.

IMGW ostrzega przed mrozami

W nocy z niedzieli na poniedziałek obowiązywał alert pierwszego stopnia przed silnym mrozem w całym kraju oprócz części województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego. Zgodnie z obecną prognozą IMGW, w większości kraju silny mróz ma utrzymywać się do poniedziałkowego poranka, miejscami do wtorku.

W Tatrach trzeci poziom zagrożenia lawinowego

Minus 17 st. C pokazały termometry na Kasprowym Wierchu w Tatrach W poniedziałek rano w Zakopanem temperatura spadła do 14 stopni mrozu.

Na Kasprowym Wierchu leży już niemal metr śniegu. Według prognoz temperatura ma zacząć wzrastać i w Zakopanem w środę może być już powyżej zera.

W Tatrach panują bardzo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki - ostrzegają ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i odradzają wychodzenie na wysokogórskie szlaki.

W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo.

Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.