Dzięki nowatorskiej metodzie leczenia chorzy mają szanse ocalić nogę. Prof. Aleksander Sieroń ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego został laureatem najważniejszej nagrody salonu wynalazków w Brukseli Innova 2014. To jednak nie jedyne polskie odkrycie robiące furorę w stolicy Belgii.

Chorą nogę cukrzyka wkłada się do czegoś, co nazywamy popularnie butem. Ten but, to taki walec, który aplikuje całą nogę do środka. Uszczelniamy ją i w środku powstaje podwyższone ciśnienie tlenu oraz działanie ozonu - tłumaczy w rozmowie z nasza korespondentką w Brukseli prof. Sieroń. Tą metodą leczono pacjentkę z Niemiec. Od czterech lat cierpiała na cukrzycę, leczyła się dwa miesiące i rzeczywiście została wyleczona. Jest to duża szansa dla pacjentów - dodaje profesor.

Ten system ułatwi życie niepełnosprawnym

Wynalazek prof. Sieronia nie był jedynym polskim odkryciem, którym można było się pochwalić podczas dorocznych targów Innova. Grand Prix dla młodych wynalazców przywiozą z Brukseli uczniowie Technikum z Jastrzębia Zdroju. Opracowali system, który ułatwi życie niepełnosprawnej osobie.

Stworzyliśmy manipulator dla osób niepełnosprawnych, dla osób sparaliżowanych. Polega to na tym, że taka osoba może ustami lub językiem sterować myszką umieszczoną w komputerze. (...) Stworzyliśmy taki program komputerowy, który umożliwia właśnie niepełnosprawnym na korzystanie z tego urządzenia - mówią młodzi wynalazcy w rozmowie z RMF FM. 

Najmłodszy polski wynalazca

Na brukselskim salonie wynalazków Innova 2014 została wyróżniona 14-letnia gimnazjalistka z Niska - Kasia Chrapko. Jak wyjaśniła naszej dziennikarce, do zrobienia wynalazku zainspirował ją pobyt w Centrum Kopernika, gdzie dowiedziała się, że mięśnie serca pracują bardzo szybko, a mięśnie innych organów wewnętrznych - bardzo powoli.

Przez ciekawość zaczęłam osłuchiwać swoje wnętrze stetoskopem. Przyłożyłam słuchawkę do serca i usłyszałam jak bije moje serce, ale jak zmieniłam położenie słuchawki, np. przyłożyłam ją do żołądka, to poza szmerami nic nie usłyszałam. Skonsultowałam się z tym problemem z moją panią od fizyki i dowiedziałam się od niej, że dźwięki mogą być niesłyszalne uchem, ale możemy je zobaczyć na ekranie oscyloskopu. I w tym właśnie moim projekcie chodzi o to, aby leczyć chore organy człowieka za pomocą ultradźwięków - dodaje Kasia.

Zwalcz fobię dzięki okularom 3D

Masz lęk wysokości? Krzyczysz na widok pająka? W pozbyciu się tych uprzykrzających życie fobii pomogą specjalne okulary 3D! - twierdzą ich pomysłodawcy, inżynierowie z Politechniki Białostockiej, którzy także gościli na targach Innova w Brukseli. 

Przygotowaliśmy projekt, którego celem jest wspieranie terapii fobii w psychoterapii. Polega to na tym, że pacjenta wystawia się na działanie strachu, na działanie czynnika, który powoduje fobie i poprzez prace z psychoterapeutą oswaja się z tym lękiem i jest w stanie go później pokonać - wyjaśnia inż. Maciej Kopczyński.

Parówka ze strusia najzdrowsza

Ponadto furorę wśród zwiedzających targi w Brukseli wywołały polskie wędliny, ale te trochę nietypowe, bo ze... strusia.

Dlatego są ze strusia, żeby nie dodawać różnego rodzaju białek sojowych, które są alergenne. Struś ma bardzo wysoką zawartość żelaza, wysoką zawartość omega-3, omega-6. To jest bardzo dobre białko, bardzo dobre mięso - wyjaśnia w rozmowie z RMF FM profesor Agnieszka Wierzbicka.

(mal)