Krakowscy kardiochirurdzy wszczepili pacjentom najnowocześniejsze na świecie biologiczne zastawki serca. Informację tę podano na Kongresie Kardiochirurgów i Torakochirurgów, którego uczestnicy dyskutują o najnowocześniejszych metodach leczenia. Kongres to szansa także dla adeptów, którzy pod okiem najlepszych polskich chirurgów mogą stawiać pierwsze kroki podczas operacji na sercu.
Nowoczesna zastawka serca ma przedłużoną trwałość, co pozwoli pacjentom dłużej żyć bez potrzeby ponownej operacji serca - zapewnia w rozmowie z reporterem RMF FM Maciejem Grzybem prezes Polskiego Towarzystwa Kardiochirurgów i Torakochirurgów Jerzy Sadowski. Dotychczas wszczepiane zastawki miały działanie krótkotrwałe. Teraz zaczęliśmy wszczepiać nowy model - zastawkę biologiczną, która starczy na 25-30 lat - podkreśla profesor.
W VI Kongresie Kardiochirurgów i Torakochirurgów uczestniczy 600 lekarzy, którzy skupiają się głównie na skomplikowanych operacjach serca i płuc. Do Krakowa zjechali specjaliści z najważniejszych ośrodków w Europie.
W skład trzydniowych obrad wchodzą wykłady, debaty i ćwiczenia. Kongres obywa się co dwa lata, w ciągu tego czasu tak dużo się dzieje, że będziemy rozmawiać o najnowszych osiągnięciach w medycynie - mówił w trakcie otwarcia profesor Jerzym Sadowski.
W Polsce jest wiele mocnych ośrodków kardiochirurgicznych, które będą dzielić się swoim doświadczeniem - dodaje profesor Sadowski. Spośród nich przoduje krakowska Klinika Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii, która wykonuje ponad 2500 operacji. Nasi lekarze będą opowiadać o chirurgii zastawkowej wieńcowej i wad wrodzonych u dorosłych - podkreśla prof. Jerzy Sadowski. Dodaje, że szczególny nacisk będzie położony na nowe technologie, w tym coraz bardziej popularne i uznawane operacje hybrydowe. Oprócz sesji kardiochirurgicznych i torakochirurgicznych będą także wspólne, poświęcone dyscyplinom współpracującym w tym kardiologii interwencyjnej, kardio-torakoanestezji, transplantologii, perfuzji, rehabilitacji, psychologii i pielęgniarstwu - wylicza prezes Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów.
W trakcie Kongresu przewidziano także zajęcia praktyczne dla młodych chirurgów. Na zwierzęcych sercach, pod okiem najlepszych kardiochirurgów będą mogli wszczepić zastawki, wymienić aortę wstępująca i wykonać by-passy.