W Polsce problem z jąkaniem ma prawie 600 tysięcy osób! O skali tego problemu i jego skomplikowanej materii przypomina przypadający dziś Światowy Dzień Osób Jąkających (się).
Święto zostało ustanowione w lipcu 1998 roku z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Jąkających się (ang. International Association Stuttering, ISA), podczas V Światowego Kongresu Osób Jąkających się w Johannesburgu (RPA).
Jąkanie to jedna z najbardziej tajemniczych przypadłości problemów wymowy człowieka. Problem, który dotyka wielu osób nie kończy się jedynie na widocznych objawach. To ogromny dyskomfort dla osoby, która traci możliwość płynnego mówienia w sytuacji, na której szczególnie jej zależy.
Jąkanie może przybierać różne formy. Nawet zupełnie płynnej wypowiedzi dziesiątek słów, bez zacięć, powtórzeń. Nad płynnością jednak czuwa skomplikowany układ algorytmów omijania, wstawiania, modelowania wypowiedzią tworząc perfekcyjny kamuflaż, bez tego słyszelibyśmy ciągnące się dźwięki lub po prostu zapadłaby cisza.
Rodzice jąkających się dzieci najczęściej szukają pomocy u logopedy, ćwiczą trudne głoski, sylaby, wyrazy i zdania. Niestety, ta droga nigdy nie doprowadzi do zwycięstwa nad demonem jąkania. Często jeszcze bardziej pogłębia problem, angażując całą rodzinę w ćwiczenia, które działają tylko przy powtarzaniu.
Do najbardziej skutecznych metod pozwalających pozbyć się tak dokuczliwej przypadłości należą hipnoza oraz nauka nowej mowy (alternatywna umiejętność płynnego mówienia).
Hipnoza w bardzo krótki czasie pozwala jąkającym płynnie się wysławiać, zjawisko przypomina odczarowanie lub zdjęcie klątwy. Niestety efekty nie trwają zbyt długo - ok. 2,3 miesięcy.
Nauka Nowej Mowy pozwala na świadome, powtórne poznawanie czynności wydychania dźwięku, sylab, zdań. To mozolna kilkugodzinna praca nad własnym ciałem, pokonywanie swoich słabości, poznawania zasad spokojnej komunikacji z obcymi oraz w trakcie przemówień publicznych. Terapia Nowej Mowy wymaga poświęcenia i ciągłej motywacji do ćwiczeń przez kilka miesięcy. Rezultatem jest płynna mowa bez jąkania przez kolejne lata życia człowieka.
Technika Nowej Mowy na początkowym etapie wdrażania, cechuje się wolniejszym tempem, małymi porcjami informacji oraz synchronizacją mowy z ruchem kciuka prawej dłoni. Ważnym elementem ćwiczeń są rozmowy w sklepach, instytucjach i na ulicy.