Zwoje znad Morza Martwego, które liczą sobie 2 tysiące lat są od dziś dostępne w internecie. Udostępniło je Muzeum Narodowe Izraela we współpracy z Google.
Pięć zwojów, zwanych także rękopisami z Kumran, umieszczono na stronie, która umożliwia użytkownikom wyszukiwanie w nich konkretnych fraz i tłumaczenie na język angielski. Jest wśród nich biblijna Księga Izajasza.
Projekt zapowiedziano w październiku 2010 roku. Szef izraelskiego urzędu ds. zabytków starożytnych Szuka Dorfman mówił o nim wówczas: To kamień milowy, który łączy postęp i przeszłość, aby zachować to unikalne dziedzictwo dla przyszłych pokoleń.
Pierwsze rękopisy odnaleźli w 1947 roku beduińscy pasterze w jaskini niedaleko miejscowości Kumran na północno-zachodnim wybrzeżu Morza Martwego. Nazwano je wówczas jednym z najważniejszych odkryć archeologicznych XX wieku.
Do 1956 roku odnaleziono blisko 30 tys. fragmentów biblijnych tekstów, w tym najstarszą zachowaną kopię Dziesięciorga Przykazań. Teksty spisane zostały na pergaminie i papirusie w językach hebrajskim, greckim i aramejskim.
Obecnie te bezcenne znaleziska trzymane są w klimatyzowanych pomieszczeniach Muzeum Narodowego Izraela w Jerozolimie i w obawie przed zniszczeniem tylko niewielka ich część dostępna jest dla zwiedzających.