​Gronkowce, paciorkowce i drobnoustroje przenoszone drogą pokarmową - w tym rotawirusy, norowirusy, a nawet salmonella. Zarażenie nimi możemy sobie sami zafundować, nie myjąc regularnie rąk. Dziś Światowy Dzień Mycia Rąk ustanowiony w 2008 roku. Jolanta Chabros, kierowniki Działu Higieny Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Lublinie, w rozmowie z reporterem RMF FM wyjaśnia m.in. w jaki sposób powinniśmy dbać o higienę naszych dłoni i w jakich sytuacjach bakterie są dla nich najgroźniejsze.

Krzysztof Kot: Te wszystkie bakterie i nieszczęścia mogą się nam przydarzyć przy niemyciu rąk?

Jolanta Chabros: Zdecydowanie. Szczególnie po wyjściu z toalety. Toaleta to siedlisko wszystkich najbardziej niebezpiecznych bakterii, dlatego ważne jest bezwzględnie mycie rąk w takiej sytuacji. Niestety nie wszyscy o tym pamiętają. Toaleta publiczna to szczególnie niebezpieczne miejsce. 

To jest najbardziej drastyczny i niebezpieczny przypadek?

Tak.

Jak często powinniśmy myć ręce?

W zależności od sytuacji. Po wyjściu z toalety bezwzględnie. Przed przygotowaniem posiłku, przed jedzeniem, po wizycie w szpitalu, po jeździe autobusem, korzystaniu ze słuchawki telefonicznej, poręczy na schodach, zawsze po tym jak mieliśmy styczność z przedmiotami, które dotykały inne osoby.

Dlaczego?

Nasza skóra sama z siebie jest porowata, żyją na niej różne drobnoustroje. Zostawiamy je na wszystkich przedmiotach, które dotykamy. Zostawiają je również inni. Dotykając je przenoszą się na nasze dłonie. Dotykając nimi jedzenia, które będziemy spożywać, przenosimy je do środka. Mycie rąk pozwala pozbyć się większości z tych bakterii, czy drobnoustrojów.

Jak myć?

Najlepiej w ciepłej lub letniej wodzie i płynnym mydłem. Na kostce również rozwijają się różne drobnoustroje, więc płynne mydło jest bardziej higieniczne. Dokładniej można je również rozprowadzić na rękach. Myjemy ręce, pocierając jedną o drugą, uwzględniając wszystkie zakamarki. 

Tak jak chirurdzy? Jak to widzimy na filmach?

Aż tak nie trzeba. Należy to robić dokładnie - najlepiej przez co najmniej 30 sekund. Czasem oczywiście warto używać szczoteczki do rąk. W sytuacji, gdy skóra jest przesuszona i spękana, warto korzystać z kremów nawilżających. Wtedy naskórek mniej się złuszcza, więc sami zostawiamy mniej śladów. W drugą stronę również.