Kwadratura spirali, turecki dywan, tancerka flamenco, muflon, budynek Bauhousu, Jerozolima oraz Alvar Aalto. To inspiracje, którymi kierowali się młodzi artyści biorący udział w projekcie Cross Art. Cross Culture. Cross Europe.
Do soboty, 1 października, na ponad 100 m2 powstaje międzykulturowa wycinanka. To druga część projektu wizualnego tegorocznego 7. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Elementami składowymi wycinanki są symbole zaprojektowane przez młodych, warszawskich artystów.
Międzykulturowa wycinanka to drugi z projektów w ramach akcji Cross Art. Cross Culture. Cross Europe, która towarzyszy tegorocznemu Skrzyżowaniu Kultur. Wymyślając ten projekt pomyśleliśmy o tym, aby przez nietypowe nawiązanie do polskiego folkloru zobrazował europejską wielokulturowość i wzajemne przenikanie się różnych wpływów na naszym kontynencie - mówi Anna Barlik, artystka, rzeźbiarka, graficzka i ilustratorka - koordynatorka projektu.
Tworzenie symboli opowiadających o kilkunastu różnych krajach było nie tylko ciekawym wyzwaniem, ale także swoistym, para-socjologicznym badaniem. Nasze artystyczne wizje dla jednych są bardziej oczywiste, dla innych zaś odgadnięcie symboliki niektórych kształtów to wyzwanie. Sama jestem ciekawa, co z tej barwnej, międzykulturowej mieszanki powstanie - dodaje artystka.
Cross Art. Cross Culture. Cross Europe to projekt sztuk wizualnych, dzięki któremu 7. Warszawski Festiwal Skrzyżowania Kultur nie tylko można usłyszeć, ale także zobaczyć. Wycinanka powstaje na liczącej 100 m2 powierzchni namiotu festiwalowego usytuowanego pod Pałacem Kultury i Nauki od strony ulicy Świętokrzyskiej. Do jej tworzenia w ramach artystycznego happeningu mogą przyłączyć się wszyscy chętni. Efekt końcowy podziwiać będzie można w godzinach popołudniowych ostatniego dnia Festiwalu, czyli w sobotę 1 października.