Poetka i felietonistka Ewa Lipska została uhonorowana tablicą w Alei Pisarzy, która powstaje przy miejskiej bibliotece w Oświęcimiu, zwanej "Galerią Książki". W piątek wieczorem osobiście ją odsłoniła.
Na tablicy z brązu umieszczony został wiersz poetki pt. "Przesłanie": "Tak pisać aby nędzarz myślał że pieniądze. A ci co umierają: że to urodziny". Całość dopełnia autograf Ewy Lipskiej.
Pierwszą tablicę w alei odsłonił jesienią 2012 roku Andrzej Stasiuk, a kolejne Marek Bieńczyk i Janusz Głowacki. Cały projekt zakłada wmurowanie około 30 płyt w trotuar wiodący do biblioteki.
Ewa Lipska urodziła się w 1945 roku. Studiowała na wydziale malarstwa w krakowskiej ASP. Była redaktorem działu poezji Wydawnictwa Literackiego, współzałożycielką i redaktorką kilku pism, m.in. "Dekada Literacka", "Pismo" i "Kraków". W latach 90. pracowała w ambasadzie polskiej w Austrii. Kierowała Instytutem Polskim w Wiedniu. Należy do polskiego i austriackiego PEN-Clubu oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jest też członkiem Polskiej Akademii Umiejętności.
W dorobku literackim Ewy Lipskiej znajduje się ponad 20 tomów poezji, m.in.: "Wiersze" (1967), "Trzeci zbiór wierszy" (1972), "Żywa śmierć" (1979), "Dom Spokojnej Młodości" (1979), "Nie o śmierć tutaj chodzi, lecz o biały kordonek" (1982), "Wakacje mizantropa" (1993), "Stypendyści czasu" (1994) i polsko-niemiecka publikacja "Życie zastępcze - Ersatzleben" (1998). Poza Polską ukazało się ok. 40 wyborów jej wierszy.