Ponad 533 milinów danych o użytkownikach Facebooka wyciekło do internetu. Informacje takie jak numery telefonów, czy adresy e-mail opublikowano na forum hakerskim.

Na forum hakerskim opublikowano dane osobowe ponad 533 milionów użytkowników Facebooka z 106 krajów, w tym 32 milionów internautów z USA, 11 milionów z Wielkiej Brytanii i 6 milionów z Indii. Ujawnione informacje to np. numery telefonów, facebookowe identyfikatory, imiona, nazwiska, lokalizacje, biografie, a także adresy e-mail.

Rzecznik Facebooka powiedział portalowi Bussines Insider, że dane zostały ukradzione z powodu luki, którą firma miała "załatać" już w 2019 roku.

Wyciek, jako pierwszy, zauważył Alon Gal, szef firmy Hudson Rock, zajmującej się cyberprzestępczością. Już w styczniu informował, że na forum hakerskim jeden z użytkowników promował bota, który w zamian za odpowiednią cenę mógł udostępniać numery telefonów setek milionów użytkowników Facebooka. Wówczas opisał to serwis Motherboard.

Niestety w sobotę cały zbiór danych został bezpłatnie opublikowany na tym samym forum. Przez to informacje o sporej części użytkowników Facebooka są powszechnie dostępne dla każdego, kto ma podstawowe umiejętności w tym zakresie.  

"Wszystkie 533 000 000 rekordów na Facebooku właśnie wyciekło za darmo. Oznacza to, że jeśli masz konto na Facebooku, jest bardzo prawdopodobne, że numer telefonu użyty do tego konta wyciekł" - napisał Gal na Twitterze. 

Szef firmy Hudson Rock, zajmującej się cyberprzestępczością przyznał w rozmowie z Bussines Insider, że dane mogą posłużyć cyberprzestępcom.  

Baza danych o takim rozmiarze, zawierająca prywatne informacje, takie jak numery telefonów wielu użytkowników Facebooka, z pewnością doprowadziłaby tego, że ludzie o złych zamiarach wykorzystaliby te dane do przeprowadzenia ataków socjotechnicznych lub prób włamań - powiedział Gal.

To nie pierwszy raz

To nie pierwszy raz, gdy ogromna liczba danych dotyczących użytkowników Facebooka wyciekła do sieci. O wycieku z 2019 roku pisaliśmy już na RMF24.pl. Facebook twierdził wtedy, że luka w zabezpieczeniach została załatana w sierpniu tego samego roku.

Facebook obiecywał także, że na poważnie zajmie się tematem wycieków i wykorzystywania danych swoich użytkowników po aferze z Cambridge Analytica, kiedy to dane 80 milionów użytkowników wykorzystano m.in. do kreowania reklam w wyborach prezydenckich w USA w 2016 roku.

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.

Usłyszycie tam relacje reporterów RMF FM, komentarze ekspertów, rozmowy z ciekawymi ludźmi, a do tego dobra muzyka.