W nocy z 27 na 28 marca 2021 roku przestawimy zegarki z godziny 2:00 na godzinę 3:00. Oznacza to, że będziemy spali o godzinę krócej. Osoby, które będą na nocnej zmianie, skończą o godzinę szybciej.

Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w ostatni weekend marca. W nocy z soboty na niedzielę będziemy spali krócej, bo przestawimy zegarki z godziny 2:00 na godzinę 3:00.

Skorzystają na tym ci, którzy pracują na nocnej zmianie. Będą wtedy pracowali krócej o godzinę.

Do czasu zimowego wrócimy w nocy z 30 na 31 października 2021 roku, przestawiając zegar o jedną godzinę do tyłu.

Zmiana czasu a organizm człowieka

Zmiana czasu najbardziej dotyka ludzi, którzy mają problemy ze snem lub mają zaburzony rytm okołodobowy - tak twierdzi dr Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu przy Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Cytat

Podział na czas letni i zimowy to jeden z wielu czynników zewnętrznych wpływających na jakość ludzkiego życia
- mówił dr Skalski.

Zdaniem eksperta choć sama zmiana czasu nie jest zwykle główną przyczyną problemów zdrowotnych, to rezygnacja z niej mogłaby oznaczać pozytywne konsekwencje. 

Zmiana czasu a gospodarka

Badania zużycia energii elektrycznej w stanie Indiana w Stanach Zjednoczonych wykazały, że po wprowadzeniu czasu letniego rachunki mieszkańców za prąd wzrosły.

Z kolei badania prowadzone w Kalifornii dowodziły, że w tym stanie zmiana czasu nie powoduje zmian w zapotrzebowaniu na energię elektryczną.

Japończycy wyliczyli, że stosowanie czasu letniego może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 400 tys. ton. Może też pomóc zaoszczędzić do 930 mln litrów paliwa. Ponadto przyczynia się do spadku liczby ulicznych kradzieży o 10 procent.

Zmieniać czy nie zmieniać?

W ostatnich latach w całej Unii Europejskiej trwała dyskusja nad możliwością zniesienia zmiany czasu. W marcu 2019 r. Parlament Europejski opowiedział się za zniesieniem zmiany. 

Europosłowie chcieli, aby zmiana czasu w marcu 2021 r. była ostatnią zmianą w tych krajach UE, które wybiorą na stałe "czas letni". Na razie jednak propozycja zmian w przepisach utknęła w zamrażarce.  Wszystko więc wskazuje na to, że w najbliższych latach czas będziemy zmieniać dwa razy w roku.

Dlaczego zmieniamy czas?

Ustalenia dotyczące czasu letniego zostały wprowadzone przez państwa europejskie w ubiegłym wieku. Celem było oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku. Od 1980 roku stopniowo przyjmowano przepisy znoszące rozbieżne harmonogramy krajowych zmian czasu.

Wprowadzenie czasu letniego, tj. przesuwanie wskazówek zegarów o godzinę do przodu w okresie wiosenno-letnim, jako pierwszy proponował podobno Benjamin Franklin w XVIII wieku. 

Miało to pomóc lepiej dopasować czas aktywności człowieka do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego i przynieść oszczędności. Dlatego też czas letni określa się w języku angielskim, jako "czas oszczędzający światło dzienne". 

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie.