Tylko w niedzielę strażacy i leśnicy gasili 172 pożary lasów w całej Polsce – to dobowy rekord od początku roku. Choć od dziś można już wchodzić do lasów, trzeba bardzo uważać – zagrożenie pożarowe jest wysokie niemal w całym kraju.

Z danych publikowanych przez Instytut Badawczy Leśnictwa wynika, że poza północnymi regionami kraju oraz fragmentem Dolnego Śląska, w lasach niemal w całej Polsce obowiązuje trzeci stopień zagrożenia pożarowego - Wystarczy niewielki czynnik inicjujący ogień, by pojawił się pożar o dużym zasięgu i dużej energii - opisuje sytuację Krzysztof Batorski, rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

 Ogień pojawia się wśród drzew coraz częściej. Tylko wczoraj mieliśmy 172 pożary lasów - mówi RMF FM Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych. To najwięcej w ciągu jednej doby od początku roku ­- dodaje.  W sumie od 1 stycznia w Polsce wybuchło ponad 2100 pożarów lasów i 23 tysiące pożarów traw.

W najbliższym czasie nie spodziewajmy się jednak masowego zamykania lasów ze względu na zagrożenie pożarowe. Decyzję za każdym razem podejmować będzie lokalne nadleśnictwo, ale w ciągu nadchodzących dni w większości przypadków nie ma takiego ryzyka. Jest sucho, brakuje deszczu, ale temperatury  nie są wysokie - warunki do wprowadzenia zakazów ze względu na zagrożenie pożarowe nie zostały jeszcze spełnione.  To jednak nie oznacza, że takiego zagrożenia nie ma, wręcz przeciwnie - spacerując w lasach pod żadnym pozorem nie wolno używać ognia, a także wjeżdżać tam samochodem - sucha ściółka może zapalić się od rozgrzanych części podwozia.

Wilgotność ściółki w niektórych miejscach spadła do krytycznych 8-12 proc. Leśnicy porównują to do wilgotności drewnianych mebli w naszych domach, która wynosi 9 proc. Pożywką dla ognia jest to, że w lasach nie ma jeszcze bujnej, świeżej roślinności lecz tylko suche liście i łodygi, które są materiałem łatwopalnym.

Informacje o pożarach lasów pojawiają się kilka razy dziennie - dziś przed południem ogień po raz kolejny pojawił się na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Płoną bagienne łąki i lasy w rejonie Polkowa oraz Dolistowa Starego.

Otwarte lasy, parki i inne miejsca rekreacji

Wprowadzony 3 kwietnia w związku z epidemią koronawirusa tymczasowy zakaz wstępu do lasów od dziś jest nieaktualny. Można iść na spacer do lasu czy do parku zachowując oczywiście bezpieczny odstęp od pozostałych spacerowiczów.

Dodatkowo na terenie lasów nie obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust, którego trzeba przestrzegać od 16 kwietnia, przebywając w tzw. przestrzeni publicznej.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY ZMIAN W OBOSTRZENIACH:Od dziś złagodzone restrykcje w związku z pandemią koronawirusa


Opracowanie: