Wiceminister Ministerstwa Zdrowia Janusz Cieszyński przyznał, że MZ otrzymało ostrzeżenie od Europejskiej Agencji Leków dotyczące potencjalnego wykrycia zanieczyszczenia w metforminie w laboratoriach poza Polską. Poinformował też, że ministerstwo nie ma informacji „aby lek na cukrzycę zagrażał życiu i zdrowiu pacjentów, lek nie został wycofany”.

Niepokój wybuchł po wtorkowej publikacji "Dziennika Gazety Prawnej". Gazeta podała, że przyjmowana przez chorych na cukrzycę metformina zawierać silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych. Cytowany w artykule prof. Zbigniew Fijałek z WUM wyjaśnia, że metformina to bardzo popularny lek podawany przy cukrzycy typu II i przyjmowany przez ogromną grupę pacjentów. "Szacuje się, że w Polsce przyjmuje ją stale ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników" - podaje "DGP".

NIE PRZEGAP: Preparaty dla cukrzyków zanieczyszczone? W resorcie zdrowia zbiera się sztab kryzysowy

W sprawie potencjalnego zagrożenia spowodowanego przez substancję zabrał głos przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia. Otrzymaliśmy ostrzeżenie od Europejskiej Agencji Leków, że w laboratoriach poza Polską zostały potencjalnie wykryte zanieczyszczenia w substancji czynnej metforminie, która jest wykorzystywana do produkcji leków przeciwko cukrzycy - powiedział w środę Cieszyński.

GIF nie zdecydował o wycofaniu lub wstrzymaniu leków

Poinformował, że w resorcie zorganizowano spotkanie, w którym wezmą udział konsultanci krajowi i najlepsi specjaliści w dziedzinach chorób wewnętrznych, diabetologii, kardiologii i endokrynologii, a także przedstawiciele Głównego Inspektora Farmaceutycznego, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i Narodowego Instytutu Leków. Wskazał, że celem spotkania jest przeanalizowanie stanu faktycznego i wypracowanie rekomendacji.

Cieszyński dodał, że nie ma informacji, aby lek zagrażał życiu i zdrowiu pacjentów. Podkreślił, że obecnie nie ma jakiejkolwiek oficjalnej informacji na temat wycofania lub wstrzymania produkcji leków z metforminą. W momencie, w którym takie informacje trafią do Polski - prawdopodobnie będzie to po spotkaniu przedstawicieli dyrekcji urzędów rejestracji leków, które odbędzie się dzisiaj w formie telekonferencji - jeżeli będą jakiekolwiek informacje, natychmiast będziemy je przekazywać - zapewnił wiceszef MZ i dodał, że zanieczyszczenia nie zostały wykryte w lekach dostępnych na terenie Polski. 

Podkreślił też, że po ostrzeżeniu od EAL w Polsce rozpoczęły się badania nad lekiem, by "mieć informacje na ten temat". Przypomniał, że badaniami leków w Polsce zajmuje się Narodowy Instytut Leków, którego działanie nadzoruje ministerstwo, a nad rynkiem leków i jego bezpieczeństwem czuwa też Główny Inspektor Farmaceutyczny.

Preparaty zawierające metforminę:

"DGP" w artykule wymienił dostępne w Polsce preparaty zawierające metforminę. W sumie jest ich 24. To m.in. Avamina, Glucophage, Metfogamma czy Metformax.

CAŁĄ LISTĘ LEKÓW ZAWIERAJĄCYCH METFORMINĘ ZNAJDZIESZ TUTAJ>>>

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Czym jest N-nitrozodimetyloamina? Toksyczna substancja może być w lekach na cukrzycę