"Jeśli Rosja nie będzie chciała oddać wraku, to będziemy chcieli umiędzynarodowić śledztwo w tym sensie, żeby wrzucić problem na arenę różnych trybunałów międzynarodowych" - mówi, pytany przez słuchaczy o śledztwo smoleńskiej, gość Kontrwywiadu RMF FM szef MSZ Witold Waszczykowski. Jako możliwości wymienia trybunał w Strasburgu, czy Hadze. "To trudne, ale możliwe" uważa minister.

Minister spraw zagranicznych był również pytany o wizy do USA. To rzecz karygodna. Zabiegamy o zniesienie - zapewnia Witold Waszczykowski. Ta administracja być może już nie zdąży tego zrobić, ale oczywiście jest szansa - dodaje.

Cytat

Poprzez zaproszenie mieliśmy możliwość sterowania programem spotkań

Szef MSZ pytany o to, czy nie żałuje zaproszenia do Polski Komisji Weneckiej odpowiada, że "Komisja i tak by przyjechała do Polski". Komisja najechałaby Polskę i zrobiła to, co by chciała. Poprzez zaproszenie mieliśmy możliwość sterowania programem spotkań - uważa Waszczykowski. Dodaje, że on był tylko przekaźnikiem zaproszenia, bo "zostało ono podjęte w znacznie szerszym gronie".

ZOBACZ, JAK SZEF MSZ ODPOWIADAŁ NA PYTANIA KONRADA PIASECKIEGO W KONTRWYWIADZIE RMF FM

Gość RMF FM był również pytany o list ukraińskich elit, w którym apelują o wzajemne przebaczenie m. in. Za Wołyń. Takich kroków powinno być więcej. Oczekujemy, żeby wypowiedziała się Wierchowna Rada i ukraińscy politycy. Oczekujemy więcej kroków - odpowiada szef MSZ.

Cytat

Potrzebna jest obecność sojuszników na terenie Polski

Tarcza antyrakietowa? Tarcza antyrakietowa, baza amerykańska jest potrzebna i Polsce i Europie. Potrzebna jest obecność sojuszników na terenie Polski - mówi Witold Waszczykowski. Jego zdaniem oznacza to determinację, że w przypadku zagrożenia Polska będzie broniona przez sojuszników z zachodu.

Waszczykowski w lipcu przestanie być ministrem i zostanie ambasadorem? Nic o tym nie wiem - odpowiada gość Kontrwywiadu RMF FM.

Cytat

Jesteśmy otwarci na Chiny

Pytany o współpracę z Chinami ocenia, że to wiarygodny partner. Jesteśmy otwarci na Chiny - deklaruje minister. Dodaje, że "jeśli potężne firmy chińskie wejdą na rynek np. infrastrukturalny, to mają możliwość zachwiać przewagą firm zachodnioeuropejskich, które budują nasze autostrady, czy porty lotnicze".

Minister spraw zagranicznych odpowiada również na pytania o żądania Niemiec, reformę Instytutów Polskich, wicekonsul w Manchesterze i o Bogdana Kulasa.