Sejm zdecydował o ponownym skierowaniu tzw. "ustawy o bezkarności" do Komisji Finansów Publicznych. W bloku głosowań posłowie zdecydowali również o dalszych pracach w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi nad ustawą o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Za odrzuceniem projektu było 35 posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości. Za wyrzuceniem ustawy do kosza głosowali wszyscy posłowie Solidarnej Polski ze Zbigniewem Ziobrą na czele, ale nie tylko.
- Trwają pierwsze po wakacjach obrady Sejmu. Posłowie zdecydowali o ponownym skierowaniu projektu noweli tzw. ustawy covidowej, którego celem ma być wprowadzenie rozwiązania wyłączającego przestępność czynu polegającego na naruszeniu obowiązków służbowych lub innych przepisów przez osobę działającą na rzecz zapobiegania oraz zwalczania COVID-19, do Komisji Finansów Publicznych.
- Dalsze prace nad ustawą o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw będą prowadzone w Komisji Rolnictwa i Rozwoju wsi. Za odrzuceniem projektu w całości głosowało 35 posłów klubu parlamentarnego PiS. Mowa o wszystkich posłach Solidarnej Polski i części parlamentarzystów z partii Jarosława Kaczyńskiego.
- Posłowie Solidarnej Polski, którzy głosowali za odrzuceniem projektu PiS zmian w ustawie o ochronie zwierząt, oczekują, że PiS zgodzi się wprowadzić do niej kilka poprawek. Chodzi m.in. o wydłużenie z proponowanych 12 miesięcy do 10 lat vacatio legis (okresu wejścia w życie) dla przepisów wprowadzających zakaz hodowli zwierząt na futra oraz zakaz eksportu mięsa z tzw. uboju rytualnego. Druga z poprawek miałaby wydłużyć do 3 lat (z proponowanych 6 miesięcy) vacatio legis dla przepisów dotyczących zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi.
- Kluby parlamentarne poparły poselski projekt ustawy, który poszerza krąg uprawnionych do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Do zwolnienia mieliby mieć prawo m.in. wychowankowie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka.
- Wszystkie sejmowe kluby opowiedziały się w środę za projektem nowelizacji ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego, który zakłada m.in. możliwość awansowania pracowników Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Sejm będzie głosował nad projektem zapewne w czwartek.
W środę tuż przed godz. 23 Sejm przerwał obrady. Wznowi je w czwartek o godz. 9.
Więcej wojsk USA zwiększy bezpieczeństwo Polski i regionu - przekonywali w Sejmie szef MON i posłowie PiS. Obecność sojusznika jest korzystna, umowę należało wynegocjować lepiej - odpowiadała opozycja w debacie nad projektem ustawy o ratyfikacji umowy z USA.
Sejm debatował w środę nad projektem ustawy upoważniającej prezydenta do ratyfikowania międzyrządowej umowy o wzmocnionej współpracy obronnej, którą podpisali w Warszawie 15 sierpnia minister obrony Mariusz Błaszczak i sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Izba ma głosować nad projektem w czwartek.