Po alarmujących materiałach RMF FM Ministerstwo Spraw Zagranicznych jednak zajęło krytyczne stanowisko wobec zaostrzenia przepisów imigracyjnych w Holandii, które uderzą również w naszych rodaków. Ten kraj ma między innymi wydalać osoby, które w ciągu trzech miesięcy nie znajdą pracy, a zasiłki socjalne mają być uzależnione od znajomości języka niderlandzkiego.
Jeszcze kilka godzin wcześniej rzecznik polskiej ambasady w Brukseli zaprzeczał by przepisy nas dyskryminowały. Twierdził również, że nie może powiedzieć jednoznacznie, że potępia lub chwali holenderski dokument. Teraz wiceszef dyplomacji widzi sprawę inaczej. To ma znamiona dyskryminacji i my się stanowczo takiej przeciwstawiamy i w naszym dokumencie w odpowiedzi na projekt ministra Kampa bardzo wyraźnie mówimy - powiedział brukselskiej korespondentce RMF FM wiceminister Jan Borkowski.
Minister do spraw socjalnych Holandii Henk Kamp ogłosił nowe, zaostrzone przepisy, które mają powstrzymać falę imigrantów z Europy Środkowej i Wschodniej. Według nich, jeżeli w ciągu trzech miesięcy od przyjazdu polski imigrant zarobkowy nie znajdzie pracy, to straci prawo pobytu i będzie musiał w ciągu 28 dni opuścić Holandię. Podobny los czeka każdego, kto pracował w Holandii dłużej niż rok, a krócej niż 5 lat, i nie ma pracy.
Zaraz po przyjedzie Polak będzie musiał obowiązkowo zarejestrować się w bazie danych o imigrantach i zameldować w gminie, a ta będzie miała prawo skontrolować warunki jego zakwaterowania. Świadczenia socjalne otrzyma tylko ten, kto mówi po niderlandzku albo zapisał się na kurs tego języka. Jeżeli nie zda egzaminu, to jego świadczenia zmaleją albo całkiem je utraci. Ponadto prawo pobytu w Holandii straci każdy, kto będzie "nadużywał" lub "zbyt często korzystał" z zasiłków socjalnych. Co istotne, polski imigrant zarobkowy zdobędzie prawo do zasiłku dopiero po pięciu latach pracy, podczas gdy do tej pory mógł taki zasiłek dostać już po roku.
Gminy mają też organizować "dobrowolne grupowe wyjazdy" dla "osób wrażliwych", czyli - jak określono to w dokumencie - wymagających opieki psychologicznej lub medycznej. Najprawdopodobniej chodzi o wydalanie z Holandii bezdomnych Polaków, a także uzależnionych od alkoholu czy narkotyków.