Marcowa lista leków refundowanych przynosi wzrost cen dla pacjentów. Tylko w przypadku pięciu schorzeń klienci aptek zapłacą mniej po zmianach. W kilkunastu oszczędza Narodowy Fundusz Zdrowia. Tak wynika z raportu firmy IMS Health, monitorującej ceny na rynku.

IMS wyraźnie podkreśla, że ciągle rośnie poziom dopłaty pacjentów do leków refundowanych. W zeszłym roku było to 34 procent, teraz już 36 procent. Co ciekawe, najbardziej wzrasta odpłatność za leki generyczne (czyli kopie produktów, których patent już wygasł). To od marca blisko 40 procent. Średnio do leku refundowanego pacjenci muszą teraz dopłacać 3,1 procent więcej niż w 2011 roku. Średnia dopłata wzrosła z 9,28 do 9,57.

Po marcowych zmianach, nawet przy założeniu, że pacjenci przestawią się na tańsze leki i tak wzrośnie poziom ich odpłatności. W skali roku zapłacą za leki refundowane 100 milionów złotych więcej. Nowy system przynosi oszczędności głównie NFZ-etowi. W sumie ma to być ponad 700 milionów złotych.

Najbardziej dla pacjentów zdrożały leki na astmę, padaczkę, chorobę wrzodową, schizofrenię, chorobę Parkinsona i cukrzycę (bardzo wyraźnie widać skok cen pasków). Od marca poprawiła się sytuacja chorych na moczówkę prostą i fenyloketonurię, bo potrzebne im preparaty znów są dostępne za 3,20. Pojawiły się też tanie, generyczne leki na jaskrę i alzheimera, z tym że wielu pacjentów, by zaoszczędzić, będzie musiało zmienić terapię.

Mimo że resort zdrowia od marca dopisał nowe leki do listy, i tak jest dziś na niej o 1229 produktów mniej niż w grudniu. Leki dopisane, to głównie generyki.

IMS rozwiewa mit głoszony przez Ministerstwo Zdrowia, jakoby na marcowej liście znalazło się ponad 200 nowości. Autorzy raportu podkreślają, że od marca na listę trafiła tylko jedna substancja wcześniej nierefundowana - Rosuvastatyna, na obniżenie cholesterolu.

Pierwsza lista leków także budziła sporo emocji

To druga lista leków refundowanych w tym roku. Pierwsza, która obowiązywała do końca lutego, wywołała sporo kontrowersji. Dopiero po apelach ze strony pacjentów i lekarzy, Ministerstwo Zdrowia dopisało do projektu listy m.in. leki stosowane po przeszczepach, w leczeniu astmy oskrzelowej dzieci, w łagodzeniu bólu towarzyszącego chorobom nowotworowym i paski do glukometrów.

Wykaz leków, na których refundacji pacjenci zyskają i stracą najwięcej. Na niebiesko spis medykamentów, do których trzeba dopłacić.

Zobacz, ile w 2012 r. dopłacą pacjenci, a ile zaoszczędzi NFZ

Zobacz cały raportu firmy IMS Health, monitorującej ceny na rynku.