Konfederacja na konwencji w Warszawie ogłosiła program "Polska na nowo". Partia proponuje m.in. likwidację niektórych podatków, sprzeciw wobec lockdownu i paszportów covidowych oraz bon zdrowotny i edukacyjny.
W niedzielę odbyła się w Warszawie konwencja programowa Konfederacji, na której przedstawiony został program o nazwie "Polska na nowo", mający być odpowiedzią na "Polski Ład" obozu rządzącego. Został on zaprezentowany przez liderów ugrupowania - m.in. Krzysztofa Bosaka, Roberta Winnickiego, Jakuba Kuleszę, Artura Dziambora. Program został podzielony na 5 "filarów" - "Niskie i proste podatki", "Niższe koszty życia", "Efektywna i nowoczesna edukacja", "Sprawna i dostępna ochrona zdrowia" oraz "Państwo Prawa".
Pierwszy z "filarów", "Niskie i proste podatki", prezentowany był przez lidera poselskiego koła Konfederacji Jakuba Kuleszę. W wystąpieniu przedstawił on pomysł jednej ustawy, która zlikwidowałaby 15 różnych podatków - w tym m.in. podatek cukrowy, opłatę reprograficzną czy opłaty środowiskowe. Ponadto został przedstawiony postulat wprowadzenia dobrowolnych składek dla ZUS dla przedsiębiorców oraz obniżenia kosztów paliwa.
W sekcji "Niższe koszty życia" podniesione zostały postulaty obniżki cen mieszkań, prądu oraz opłat za wywóz śmieci. Powstrzymamy inflację, obecnie najwyższą w UE. Ustabilizujemy ceny towarów w sklepach. Przebijemy bańkę na rynku mieszkań. Powołamy do życia mieszkaniowe konta oszczędnościowe, na których dzięki podwójnej uldze podatkowej każdy będzie mógł bezpiecznie odkładać na mieszkanie dla siebie lub swojego dziecka - wyliczył polityk Konfederacji Michał Wawer. Chcemy Polski, w której opłaca się oszczędzać, w której Polaków stać na własne mieszkania i Polski, w której istnieje dumna i silna klasa średnia - dodał.
Postulaty z sekcji "Efektywna i nowoczesna edukacja" to przede wszystkim "odbiurokratyzowanie szkolnictwa" oraz wprowadzenie bonu edukacyjnego, który pozwoliłby rodzicom decydować, do której szkoły posłać dziecko, a szkoły musiałyby konkurować ze sobą pod względem opinii i reputacji. Ponadto, prezentujący tę część poseł Konfederacji Artur Dziambor wezwał, by w edukacji "nigdy więcej nie wprowadzać lockdownów".