Przed gmachem Sejmu zorganizowano symboliczny protest rolników i hodowców zwierząt przeciwko „Piątce dla zwierząt”. Wzdłuż ulicy Wiejskiej uczestnicy pikiety ustawili kilkaset główek kapusty.

"Piątka dla zwierząt", to flagowy projekt Jarosława Kaczyńskiego, zakładający m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych oraz ograniczenie uboju rytualnego. Temu sprzeciwiają się rolnicy i hodowcy, którzy już w zeszłym tygodniu - przed posiedzeniem Sejmu, podczas którego ta ustawa była procedowana - protestowali przed siedzibą PiS-u przy Nowogrodzkiej.

Dziś rolnicy protestują przed budynkiem Sejmu. Wzdłuż ulicy Wiejskiej ustawili główki kapusty. Każda z nich jest podpisana. Przekazujemy te symboliczne główki kapusty, czyli pusta głowa tych wszystkich polityków, którzy zagłosowali za "Piątką dla zwierząt" - mówił jeden z protestujących reporterowi RMF FM, Michałowi Dobrołowiczowi. Mężczyzna przyjechał spod Sieradza i - mówiąc o stratach, które przyniesie ta ustawa dla rolników - przekonuje, że jej negatywne efekty widać już przed wejściem w życie. Już ceny drobiu i bydła poleciały w dół - przy samym ogłoszeniu, że są takie zamiary wprowadzenia tej ustawy - relacjonuje.

Dla mojego gospodarstwa, jakby zakładać najczarniejszy scenariusz, to jest strata rzędu nawet  kilkunastu milionów złotych, biorąc pod uwagę całe gospodarstwo - dodaje inny z protestujących.

"Piątka dla zwierząt" w Senacie

Sejm uchwalił w nocy z czwartku na piątek nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, która wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Dziś zajmują się nim senackie komisje. Zaplanowano wysłuchanie publiczne w sprawie tej ustawy. Poprawki do ustawy zapowiedzieli posłowie Koalicji Obywatelskiej. Chodzi m.in. - jak mówili w piątek po głosowaniu - o poprawę regulacji dotyczących odszkodowań dla hodowców zwierząt futerkowych i producentów mięsa z tzw. uboju rytualnego, wprowadzenie całkowitego zakazu trzymania zwierząt na uwięzi i wprowadzenie obowiązku czipowania domowych czworonogów.