Aktualną lokalizację wszystkich autobusów i tramwajów można sprawdzić na interaktywnej mapie dostępnej na stronie internetowej ZTM Gdańsk. To ważna informacja dla pasażerów transportu publicznego w Trójmieście. Mapa ma wiele różnorodnych funkcji.

Bieżące położenie wszystkich gdańskich tramwajów i autobusów kursujących w danym momencie po mieście, informacje o godzinach odjazdu ze wszystkich przystanków w formie wirtualnych tablic, aktualne komunikaty ZTM i wiele innych danych - to funkcje interaktywnej mapy.

ZTM otwarte na sugestie

Cytat

Zwizualizowanie (...) danych, tak, by mogły być przydatne dla pasażerów to był naturalny krok. Chcieliśmy je autoryzować pod własną marką, jednocześnie mierząc się w ten sposób z potrzebami innych deweloperów
- tłumaczy Agnieszka Rzeźnikowska, główna specjalistka ds. obsługi Systemu Informacji Pasażerskiej Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Tworząc mapę, ZTM zaprosiło do jej współtworzenia pasażerów.

"To zaproszenie jest wciąż aktualne, jesteśmy otwarci na sugestie użytkowników" - zaznacza Agnieszka Rzeźnikowska. I zachęca: "Jeśli masz sugestię dotyczącą tego, co jeszcze mogłoby się przydać na mapie Tram&Bus - prześlij ją na adres: ztm-dl-mapa@gdansk.gda.pl".

Kliknij w "pinezkę" i dowiedz się więcej

Mapę Tram&Bus można używać także w formie aplikacji mobilnej. Wystarczy zainstalować specjalną bezpłatną nakładkę na przeglądarkę.

Aby ułatwić użytkownikowi odnalezienie się w mieście, na mapie umieszczono przycisk lokalizatora. Dzięki niemu można błyskawicznie wyświetlić fragment mapy z najbliższą okolicą i pobliskimi przystankami.

Kolejna nowość to możliwość sprawdzenia kierunku jazdy pojazdu. Kierunek przedstawia strzałka na "pinezce" z numerem autobusu (obwódka w kolorze niebieskim), czy tramwaju (w kolorze czerwonym).

Po kliknięciu na "pinezkę" dowiemy się również, czy w pojeździe znajduje się np. rampa dla wózków lub uchwyty do przewozu rowerów. Pojawi się też informacja, ile takich mocowań jest. Wielbicieli komunikacji miejskiej ucieszy wyświetlająca się wraz z powyższymi danymi informacja o numerze taborowym pojazdu.

Na mapie oraz w wyszukiwarce przystanków według nazwy występuje rozróżnienie na przystanki tramwajowe i autobusowe. Uwidoczniono je za pomocą stosownych ikonek.

Jeśli zaś podróżny kliknie na symbol danego przystanku na mapie, zobaczy wirtualną tablicę z bieżącymi odjazdami. Prezentuje ona najbliższe czasy odjazdów ze wskazanego przystanku (np. "za 2 min."). Jeżeli w systemie nie ma jeszcze informacji o czasie rzeczywistym odjazdu, pasażer zobaczy godzinę odjazdu zgodną z rozkładem jazdy (np. "12:08").

Rozkładowa i realna godzina odjazdu - to nie to samo

Rozkładowa godzina odjazdu to godzina przewidziana przez rozkład jazdy. Realną porę wskazuje GPS znajdujący się w autobusie lub tramwaju. Ta różnica jest widoczna w interaktywnej mapie.

Cytat

Rozkładowa godzina odjazdu pokazuje się wtedy, gdy czas dotarcia tramwaju, czy autobusu do danego przystanku przekracza 30 minut, albo w przypadku, gdy urządzenie GPS na pokładzie pojazdu jest wyłączone (na przykład kiedy kierowca ma przerwę na pętli) lub gdy pojazd nie jest "zalogowany"
- tłumaczy Agnieszka Rzeźnikowska.

Klikając na ikonkę biletomatu w menu mapy, pojawi się na niej dodatkowa warstwa - lokalizacje stacjonarnych biletomatów na przystankach. Działające urządzenia mają kolor niebieski, a chwilowo nieczynne - kolor szary. Po zaznaczeniu wskazanego biletomatu użytkownik otrzymuje więcej danych (prezentowane są np. dostępne metody płatności).

Mapa wyświetla także aktualne komunikaty z zakładki na stronie internetowej ZTM "Bieżąca Sytuacja Komunikacyjna". Użytkownik zobaczy je na zielonym pasku, tuż pod górną belką z ikoną menu i logo ZTM. 

Interaktywną mapę można znaleźć TUTAJ.

Opracowanie: