Kolejne godziny ponownie obfitować będą w burze. Jak ostrzega IMGW, najbardziej niebezpiecznie będzie na wschodzie kraju. Najbardziej niebezpiecznie będzie na wschodzie kraju, gdzie mogą wystąpić trąby powietrzne. Sobota to również najdłuższy dzień w roku i początek astronomicznego lata.
Burze prawdopodobne będą w centrum, na wschodzie i w znacznej części północy kraju. Podstawowym zagrożeniem będą nadal intensywne opady deszczu do około 30 mm/h, a przy akumulacjach lokalnie 50-60 mm. Drugim ryzykiem będą opady gradu, na północnym wschodzie do 3-4 cm średnicy. Lokalnie prawdopodobne porywy wiatru do 80 km/h, niewykluczone incydenty z porywami silniejszymi, do 90-100 km/h - zwłaszcza na północnym wschodzie i wschodzie. Nie można wykluczyć wystąpienia trąby powietrznej.
Burze rozwijać się mogą stosunkowo wcześnie na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Mazowszu, w Łódzkiem i na Kujawach; na północnym wschodzie najbardziej prawdopodobne będą w godzinach popołudniowych.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano dla północnej części województwa podlaskiego, południowej części województwa łódzkiego, a także w części Wielkopolski. Prognozuje się tam wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami możliwy jest grad.
Z kolei ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu wydano dla zachodniej części województwa dolnośląskiego. Jak zaznacza IMGW, mogą tam wystąpić opady deszczu miejscami od 25 mm do 30 mm. Lokalnie, zwłaszcza na zachodzie regionu około do 40 mm.
W związku z intensywnymi opadami IMGW wydał dla większości kraju ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego i drugiego stopnia. Ostrzeżenia drugiego stopnia wydano dla części województwa dolnośląskiego, gdzie w związku z obserwowanymi oraz prognozowanymi opadami deszczu, w zlewni górnego Bobru, górnej Kwisy oraz górnej Nysy Łużyckiej stany wody będą układały się powyżej stanów ostrzegawczych. Jak zaznacza IMGW lokalnie możliwe są również krótkotrwałe przekroczenie stanów alarmowych.
Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje również w części województwa opolskiego i śląskiego. Na odcinku górnej Odry IMGW prognozuje wystąpienie przekroczenia stanów ostrzegawczych. "W zlewniach Olzy i Psiny w sytuacji wystąpienia opadów burzowych możliwe jest przekroczenie stanów ostrzegawczych" - napisano w ostrzeżeniu.
Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.
Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca dużą ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.
Jak infomruje IMGW, Polska znajduje się w obniżonym ciśnieniu, związanym z płytkim niżem nad południowo-zachodnim Bałtykiem. Dynamiczną pogodę w kraju kształtuje związany z niżem układ frontów atmosferycznych. Nadal napływa bardzo ciepłe powietrze polarne morskie, jedynie nad południowo-zachodnie krańce kraju nieco chłodniejsze.
W sobotę w całym kraju przewidywana są przelotne opady deszczu, a na wschodzie, w centrum i na Pojezierzu Pomorskim burze z ulewami do 50 mm oraz gradem. Temperatura wyniesie od 17 st. C na zachodzie do 28 st. C na północnym-wschodzie. W czasie burz porywy wiatru mogą wynieść nawet do 100 km/h