"To czarny dzień dla naszego kraju" – stwierdził premier Belgii Charles Michel. "Obawialiśmy się, że to się wydarzy" – przyznał. Rano w Brukseli doszło do dwóch zamachów - na lotnisku Zaventem i na stacji metra Maelbeek w pobliżu instytucji unijnych. Wg ostatnich informacji, w atakach terrorystycznych zginęło co najmniej 30 osób. Do zamachów przyznało się Państwo Islamskie. Zagroziło kolejnymi atakami.

We wtorek około godz. 8:00 doszło do dwóch eksplozji na lotnisku Zaventem w Brukseli. Na razie nie potwierdzono, ile dokładnie osób zginęło w tym zamachu. Według jednych źródeł zabitych zostało 10 osób. Inne mówią o 14 ofiarach śmiertelnych

Po 9:15 doszło do kolejnego wybuchu; tym razem w centrum miasta, przy stacji metra Maelbeek w pobliżu instytucji unijnych. Zginęło 20 osób.

W atakach zginęły co najmniej 30 osób. Ponad 200 jest rannych, w tym 3 Polaków.

Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie.
Tuż przed wybuchem na lotnisku słychać było strzały. Świadkowie słyszeli też okrzyki wznoszone w języku arabskim.

Wybuch na lotnisku w Brukseli był atakiem zamachowca samobójcy.

Przy jego zwłokach znaleziono karabin Kałasznikowa oraz pas z materiałami wybuchowymi, które nie eksplodowały.
Ze względów bezpieczeństwa zarządzono ewakuację elektrowni atomowej Tihange położonej niedaleko Liege

Zamknięte jest lotnisko, stacje metra i kolejowe. Nie jeździ komunikacja miejska.


Podczas rewizji przeprowadzonej w brukselskiej dzielnicy Schaerbeek, policja znalazła kolejną bombę, odczynniki chemiczne oraz flagę Państwa Islamskiego.
Belgijskie media informują, że poza materiałami wybuchowymi znaleziona bomba zawierała m.in. gwoździe.

23:10

Kończymy naszą relację minuta po minucie. Temat będziemy kontynuować jutro. Zapraszamy do śledzenia kolejnych wątków w sprawie wtorkowych zamachów w Brukseli. Jednocześnie informujemy, że na bieżąco będziemy informować o najważniejszych wydarzeniach w związku z zamachami.  

22:40

Jesteśmy głęboko wstrząśnięci w związku z szokującymi wiadomościami o serii ataków, które dotknęły Brukselę - napisał minister Witold Waszczykowski w przesłanej do belgijskiego ministra spraw zagranicznych Didiera Reyndersa depeszy kondolencyjnej.
W imieniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i swoim własnym pragnę wyrazić najgłębsze kondolencje. Nasze myśli są z rodzinami ofiar, jak i wszystkimi dotkniętymi tą tragedią - zaznaczył szef polskiej dyplomacji.




22:10

Na czarno, żółto i czerwono oświetlona została rzymska Fontanna di Trevi i Kapitol, gdzie znajduje się siedziba władz stolicy. Tam również po zmierzchu odbyła się ceremonia ku czci ofiar ataków terrorystycznych w Brukseli.



21:40

Tłumy Belgów zbierają się na jednym z głównych placów Brukseli - by złożyć hold ofiarom dzisiejszych ataków islamskich terrorystów. Zapalają na Placu Giełdy znicze i składają wiązanki kwiatów.


21:20

Belgijskie władze przypuszczają, że ataki na lotnisku przeprowadziło dwóch zamachowców samobójców, którzy zdetonowali ładunki wybuchowe umieszczone w walizkach - informuje AFP.

Agencja cytuje burmistrza gminy Zaventem, na terenie której znajduje się międzynarodowe brukselskie lotnisko. Powiedział on, że trzeci mężczyzna także miał zdetonować ładunek wybuchowy, ale najwyraźniej spanikował i bomba nie eksplodowała.


21:00

Iluminacja świetlna na wieżowcu Burdż Chalifa w Dubaju.


20:30

Gmach Komisji Europejskiej w barwach Belgii. Flagi, na znak żałoby, opuszczono do połowy masztu.


20:10

Francuska stolica solidaryzuje się z Brukselą. Zgodnie z zapowiedzą mer Paryża, wieża Eiffla przybrała kolory belgijskiej flagi.


20:00

W najbliższą niedzielę o godz. 14:00 w Brukseli odbędzie się marsz pod hasłem "Nie - dla strachu". Pochód wyruszy spod gmachu Giełdy w samym centrum stolicy.

Ważne jest pokazanie, że Belgia odmawia poddania się terroryzmowi. To zgromadzenie będzie symbolem życia razem i solidarności koniecznej w tych trudnych dla każdego z nas chwilach - powiedział Emmanuel Foulon - inicjator wydarzenia.


19:30

Podczas rewizji przeprowadzonej w brukselskiej dzielnicy Schaerbeek, w ramach dochodzenia po porannych zamachach terrorystycznych, policja znalazła kolejną bombę, odczynniki chemiczne oraz flagę Państwa Islamskiego - podała prokuratura.

Belgijskie media podają, że poza materiałami wybuchowymi znaleziona bomba zawierała m.in. gwoździe. O gwoździach i śrubach w bombie Informowały wcześniej źródła medyczne, po oględzinach rannych i zabitych na skutek eksplozji.

Prokuratora informuje, że w środę w całym kraju przeprowadzone zostaną rewizje, które mają prowadzić do wykrycia sprawców zamachów. 



19:10

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie świeci się w kolorach belgijskiej flagi, na znak solidarności z Brukselą.


18:51

Na głównym deptaku Brukseli w okolicach starówki powstała ogromna tablica z przesłaniem pokoju i odrzucenia terroru. Bulwar Anspach, który przecina centrum Brukseli na pół, pokryły we wtorek po południu setki kredowych napisów.

18:39

Belgijska policja opublikowała fotografię trzech mężczyzn podejrzanych o ataki terrorystyczne na lotnisku w Brukseli - podała belgijska telewizja RTBF. Za jednym z nich wysłano list gończy.

Zdjęcie pochodzi z kamer monitoringu w hali odlotów lotniska Zaventem. Mężczyźni pchają wózki bagażowe. Na zdjęciu widać, że dwóch z nich ma rękawice na lewej dłoni, co - zdaniem komentatorów - miało służyć ukryciu detonatorów.

Według mediów dwóch ze sfotografowanych mężczyzn zginęło w wyniku eksplozji. Trzeci, ubrany w jasną kurtkę, miał uciec z miejsca zamachu. Tego mężczyzny poszukuje belgijska policja.

18:14

Kanclerz Niemiec Angela Merkel potępiła sprawców zamachów w Brukseli. Szok, jakiego doznaliśmy, jest równie wielki jak nasza determinacja, by pokonać terroryzm - oświadczyła Merkel we wtorek w Berlinie. Miejsce zbrodni - Bruksela - pokazuje nam, że sprawcy są wrogami wszelkich wartości, których Europa broni i które my jako członkowie UE uznajemy - w tym dniu ze szczególną dumą. Wartości takie jak wolność, demokracja, pokojowe współżycie - oświadczyła Merkel.

Naszą siłą jest jedność. Nasze wolne społeczeństwa okażą się silniejsze niż terroryzm - dodała szefowa niemieckiego rządu.

18:10

Dżihadyści z Państwa Islamskiego za pośrednictwem komunikatora internetowego Telegram zagrozili kolejnymi zamachami. Obiecujemy sojuszowi krzyżowców wymierzonemu w Państwo Islamskie, że nadejdą dla nich mroczne dni, będące karą za agresję przeciwko Państwu Islamskiemu - zapowiedzieli dżihadyści w komunikacie. Dzięki łasce Allaha i dzięki jego dobroczynności tajna komórka żołnierzy Kalifatu – niech Allah da jej potęgę i zwycięstwo! – wyruszyła na bitwę z Belgią, która prowadzi bez przerwy krucjatę w celu zwalczania islamu i muzułmanów. Chwalmy Allaha, dzięki któremu nasze ciosy były precyzyjne i który sprawił, że zakończyły się one sukcesem. Prosimy go – na jego chwale – by przyjął naszych braci w szeregi męczenników - napisali dżihadyści.

17:34

Lotnisko Zaventem w Brukseli pozostanie zamknięte także w środę - poinformowały władze lotniska. Dziś  odwołano wszystkie loty z i na brukselskie lotnisko - w sumie około 600 rejsów, na które bilety wykupione miało około 60 tysięcy pasażerów.

Przewoźnicy lotniczy oferują możliwość bezpłatnego zwrotu biletów albo zmiany rezerwacji. Niektóre loty kierowane są na inne lotniska w Belgii i sąsiednich miastach niemieckich.

17:30

Dziś te ataki dotknęły Brukselę. Cała Europa była celem. Unia Europejska i jej instytucje muszą być zjednoczone i pozostaną zjednoczone w obliczu terroru - napisał w oświadczeniu przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Te wydarzenia nas poruszyły, ale nas nie przestraszą. Nadal będziemy pracować razem, aby poradzić sobie z zagrożeniem terrorystycznym i znaleźć europejskie rozwiązania problemów, które dotyczą nas wszystkich - dodał.

Wcześniej Komisja Europejska poinformowała o podniesieniu poziomu alertu z żółtego na pomarańczowy. Pracownikom instytucji zalecono pozostanie w domach albo biurach. Flagi przed siedzibą KE opuszczono do połowy masztu.

17:18

Służby bezpieczeństwa znalazły na lotnisku Zaventem trzecią bombę. Ładunek został zniszczony.

17:00

Do minimum zredukowano personel w obu belgijskich elektrowniach atomowych - Doel i Tihange. Pozostali tam tylko ci, którzy naprawdę musieli - powiedział rzecznik belgijskiego nadzoru nuklearnego AFCN.

Agencja prasowa Belga informuje, że AFCN zarządził podjęcie działań mających do minimum zredukować ryzyko dostania się na teren elektrowni atomowych "osób mających złe zamiary".

AFCN podkreśla, że cały personel elektrowni atomowych - w każdej pracuje ok. tysiąca osób - zostanie dokładnie skontrolowany.

Obie belgijskie elektrownie atomowe przez cały czas wytwarzają prąd. Ich operator Electrabel zaprzeczył wcześniejszym doniesieniom mediów, jakoby siłownie te ewakuowano. Podkreślono, że nie było ewakuacji; po prostu odesłano do domów tych pracowników, którzy nie byli pilnie potrzebni.

16:55

Lotnisko Zaventem i część brukselskich dworców kolejowych pozostaną zamknięte co najmniej do wieczora - a być może nawet do jutra. Zapowiadają to źródła rządowe po naradzie belgijskiej Rady Bezpieczeństwa. Na razie zapowiadane jest tylko wznowienie działanie tylko dwóch linii metra. Autobusy ciągle nie kursują, ulice są puste, ale niektórzy ludzie zaczynają składać wiązanki kwiatów na jednej z głównych ulic. Policjanci zalecają mieszkańcom, by nie zbliżali się do okien, bo nie można wykluczyć strzelanin w czasie antyterrorystycznych obław.

16:25

Belgijski rząd zarządził trzydniową żałobę narodową - ogłosił minister spraw wewnętrznych Jan Jambon. Żałoba narodowa jest ogłaszana w Belgii niezmiernie rzadko, w szczególnie dramatycznych sytuacjach. Ostatni raz wprowadzono ją na siedem dni w 2014 r. po śmierci królowej-wdowy Fabioli.

16:20

Państwo Islamskie przyznało się do zamachów w Brukseli - podaje Reuters, powołując się na agencję informacyjną związaną z dżihadystami AMAQ.

16:10

Wieża Eiffla będzie wieczorem oświetlona w kolorach flagi Belgii: czerwonym, żółtym i czarnym - zapowiedziała mer Paryża Anne Hidalgo. To wyraz solidarność z mieszkańcami Brukseli.

16:09

Na dworce, lotniska i do centrów handlowych skierowanych zostało więcej policjantów - ogłosił szef resortu spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak.

16:05

Belgijski rząd apeluje do mieszkańców Brukseli, by nie wychodzili z domów, biur, nie wypuszczali dzieci i nastolatków ze szkół. Władze ostrzegają, że niektórzy sprawcy dzisiejszych zamachów mogli uciec i stanowią ciągle zagrożenie dla obywateli. Policja szuka potencjalnych terrorystów w różnych częściach miasta. Funkcjonariusze dokonują rewizji w wielu domach, ale proszą media, by nie podawały szczegółów - a co za tym idzie nie informowały islamskich ekstremistów o tym, gdzie w danej chwili trwają antyterrorystyczne operacje.

16:00

Zamachy, do których doszło we wtorek rano w Brukseli, przyniosły Europie cierpienie, jakiego Bliski Wschód doznaje na co dzień - mówiła na konferencji prasowej w Ammanie szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Ze łzami w oczach Mogherini powiedziała na skróconej konferencji prasowej, że Europa i Bliski Wschód powinny wspólnie zwalczać przemoc i ekstremizm. To bardzo smutny dzień dla Europy - powiedziała Mogherini.

15:57

Prezydent USA Barack Obama potępił zamachy w Brukseli. Obiecał, że Stany Zjednoczone zrobią, co w ich mocy, by pomóc przyjaciołom w Belgii w schwytaniu sprawców i pociągnięciu ich do odpowiedzialności. Musimy być solidarni w walce z terroryzmem, niezależnie od narodowości i wiary - powiedział Obama.

15:54

Pojawiły się zdjęcia podejrzanych o przeprowadzenie zamachu na lotnisku w Zaventem.

15:38

Trzech podejrzanych o udział w zamachach w Brukseli to obywatele Białorusi - podaje Ria Novosti powołując się na wysoko postawionego informatora w białoruskich służbach. W zamachy maja być zamieszani bracia Iwan i Aleksiej Dowbasz z homelskiego obwodu oraz urodzony w Dagestanie Marat Junusow, który po za białoruskim obywatelstwem ma także belgijskie.

Bracia Dowbasz w rozmowie telefonicznej z białoruskim Euroradio.fm zapewniają, że nic nie mają wspólnego z zamachami, a za prowokacyjnymi oskarżeniami stoi rosyjskie FSB.

15:19

Liczba Polaków rannych w zamachach w Brukseli wzrosła do trzech. Jak poinformowało MSZ, wszyscy są w szpitalu. Dwóch poszkodowanych to celnicy, którzy przebywali w Brukseli w delegacji. Zostali ranni na lotnisku. W jednym z dwóch wybuchów została także ranna Polka - prawdopodobnie pracująca na lotnisku.

Jak ustalił reporter RMF życiu dwójki z rannych Polaków nic nie zagraża. Jeden z celników jest ciężej ranny. Będzie musiał przejść dodatkowe badania oraz najprawdopodobniej zabieg operacyjny.

15:12

15:06

Dwaj Polacy ranni w zamachach w Brukseli to funkcjonariusze Służby Celnej, którzy przebywali tam w delegacji - poinformował prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z szefami służb. O ile wiem, na lotnisku Zaventem dwóch Polaków, którzy przebywali tam na delegacji, funkcjonariuszy Służby Celnej, zostało rannych. Według informacji, które panowie mi przekazali, znajdują się zarówno oni, jak i ich rodziny w tej chwili pod opieką naszych służb konsularnych. Mam nadzieję, że wszystko będzie w porządku i że obie te osoby jak najszybciej wrócą do zdrowia – powiedział Duda.

Polska ambasada poinformowała, że można zgłaszać osoby zaginione w związku z zamachami w Brukseli poprzez email: bebruamb3@msz.gov.pl oraz pod numerem telefonu: z Polski +32 2 73 90 121, z Belgii 02 73 90 121.

15:04

Na razie nie ujawniono powodów ewakuacji elektrowni atomowej Tihange – jednej z największych w Europie. Już wcześniej belgijskie media ujawniły, że siłownie jądrowe mogą stać się nowym celem ataków islamskich ekstremistów. Służby specjalne odkryły m.in. że muzułmańscy terroryści śledzili wiceszefa d/s ochrony belgijskich elektrowni nuklearnych.

14:53

W kwaterze głównej NATO w Brukseli podniesiono stan alertu. Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg zapewnił o wsparciu dla Belgii w tym "mrocznym dniu". To tchórzliwy atak. Atak na nasze wartości i otwarte społeczeństwa. Terroryzm nie pokona demokracji, nie zabierze naszych wartości - napisał w oświadczeniu sekretarz generalny NATO.

14:44


W warszawskim merze został podniesiony stan bezpieczeństwa, została też zwiększona liczba patroli.

14:31


14:29

Prezydent USA Barack Obama został poinformowany o zamachu w Brukseli w środku nocy. Służby prasowe prezydenta wydały oświadczenie, że Barack Obama wie o tym, co się wydarzyło i że przyjął te informacje z niepokojem. Biały Dom poinformował, że Stany Zjednoczone będą z wielką determinacją walczyć z terroryzmem na świecie. Podobne wypowiedzi płyną z Departamentu Stanu. Departament Sprawiedliwości USA poinformował, że FBI pozostaje w kontakcie z belgijskim służbami. Agencje wymieniają się informacji dotyczącymi terrorystów i informacjami na temat ich planów.

14:26

Belgijska policja powiększyła w Brukseli strefę bezpieczeństwa. Zamknęła dostęp dla postronnych osób już nie tylko wokół stacji metra Maelbeek, na której doszło do zamachu, ale również do niektórych instytucji UE. Policja uniemożliwia dostęp do ulic wokół głównej siedziby Komisji Europejskiej oraz położonej tuż obok stacji metra Schuman.

14:24

Komisja Europejska podniosła stopień alertu antyterrorystycznego w związku z  zamachami w Brukseli - poinformował rzecznik KE Margaritis Schinas. Flagi na masztach zostały opuszczone do połowy na znak solidarności z ofiarami ataków. W porozumieniu z belgijskimi władzami i innymi instytucjami UE zdecydowano o podniesieniu poziomu alertu z żółtego na pomarańczowy - poinformował. Nie jest to jeszcze najwyższy poziom alertu w unijnych instytucjach. Pracownicy KE są stale informowani o sytuacji.

14:22

Na lotnisku znaleziono pas z materiałami wybuchowymi, które nie eksplodowały.

14:18


Mamy do czynienia z bardzo konkretnym zagrożeniem terrorystyczny w różnych krajach europejskich i musimy skonfrontować się z nim na wszelkie możliwe sposoby - powiedział premier Wielkiej Brytanii David Cameron, apelując o solidarność.

Dzisiaj jest dzień współczucia, kondolencji, ale także wzmocnienia naszego własnego bezpieczeństwa - dodał.

14:16

14:07

LOT odwołał wszystkie dzisiejsze loty do Brukseli. Samoloty polskiego przewoźnika nie polecą też do belgijskiej stolicy jutro rano – odwołano loty z godzin 6 i 7. Brukselskie lotnisko Zaventem pozostaje zamknięte do odwołania.

14:06

Belgijskie służby podejrzewają, że „mózgiem” dzisiejszych zamachów mógł być wspólnik Salaha Abdeslama. To 24-letni Najim Laachraoui, który przybył z Syrii do Europy we wrześniu ubiegłego roku wraz z falą uchodźców. Wszystko wskazuje na to, że jest on jednym ze specjalistów Państwa Islamskiego od ładunków wybuchowych. To właśnie on prawdopodobnie przygotował materiały wybuchowe dla sprawców samobójczych zamachów w Paryżu. [PRZECZYTAJ WIĘCEJ!]

14:00

Belgijskie służby specjalne przyznały, że już wczoraj miały informacje o tym, iż islamscy ekstremiści przygotowują zamachy w Brukseli. Według belgijskich mediów funkcjonariusze nie wiedzieli jednak, gdzie i kiedy ma dojść do ataku. Według wielu ekspertów, dzisiejsza seria zamachów musiała być przygotowywana już od dawna – być może jednak dokonanie ataków zostało przyspieszone w odwecie po aresztowaniu przez belgijska policje domniemanego koordynatora listopadowych zamachów w Paryżu – Salaha Abdeslama.

WCZEŚNIEJSZĄ RELACJĘ DOTYCZĄCĄ ZAMACHÓW W BRUKSELI MOŻECIE PRZECZYTAĆ TUTAJ

(mpw, dp)