Ukraińskie służby ratownicze odnalazły już ciała ponad 180 ofiar katastrofy malezyjskiego samolotu. Boeing 777 został zestrzelony na wschodzie Ukrainy w okolicach miast Szachtarsk i Torez. Na pokładzie było 283 pasażerów i 15 członków załogi. Wszyscy zginęli. Według Ukraińców ciała zostaną przewiezione do pobliskiego Charkowa, które jest pod kontrolą władz centralnych.
13:56 Polski dziennikarz, Paweł Pieniążek, który dotarł w okolice miasta Szachtarsk, gdzie spadła maszyna, relacjonował w rozmowie telefonicznej z PAP, że miejsce to wygląda "makabrycznie".
13:51 "Porozrzucane fragmenty samolotu, a między nimi nieprzykryte ludzkie ciała i ich szczątki" - tak wygląda miejsce katastrofy malezyjskiego samolotu. Polski dziennikarz, Paweł Pieniążek, który dotarł w piątek po południu w okolice miasta Szachtarsk, gdzie spadła maszyna, relacjonuje, że miejsce to wygląda "makabrycznie". Ogromne połacie wypalonej trawy, wszędzie leżą spalone, porozrywane zwłoki. Nikt ich nie przykrył. Przy niektórych wbito w ziemię białe flagi, żeby oznaczyć, gdzie są ciała. Te flagi widzę wszędzie. Walają się walizki, torby i inne przedmioty. Tutaj jest strasznie - powiedział.
13:39 Ukraiński resort spraw wewnętrznych opublikował film, na którym widać system rakietowy "Buk" ale bez jednego pocisku. To prawdopodobnie z niego wystrzelono rakietę, która trafiła malezyjski samolot. Ciężarówka z lawetą jechała w stronę granicy z Rosją. Ten film zdaniem szefa ukraińskiego MSW dowodzi, że przestępcy próbują ukryć ślady potwornej zbrodni.
13:19 Na pokładzie maszyny było m.in. 80 dzieci. Wśród dorosłych pasażerów najliczniejszą grupę stanowili Holendrzy; było ich 173 - wylicza BBC. Ok. stu pasażerów leciało do Melbourne na konferencję poświęconą AIDS. Dotąd odnaleziono 181 ciał. Polskie władze podają, że wśród pasażerów najprawdopodobniej nie ma Polaków; weryfikacja trwa, bo wciąż nie udało się potwierdzić narodowości ok. 20 osób. Według BBC News pozostałe ofiary to obywatele: Malezji - 43 osoby (w tym 15 członków załogi i 2 niemowląt), Australijczycy - 28, Indonezji - 12 (w tym jedno niemowlę), Wielkiej Brytanii - 9, Niemiec - 4, Belgii - 4, Filipin - 3, Nowej Zelandii i Kanady - 1. Na pokładzie boeinga 777 malezyjskich linii lotniczych lot MH17 znajdowała się grupa ekspertów i badaczy, zmierzających na międzynarodową konferencję dotyczącą epidemii AIDS, która miała się odbyć w Melbourne (Australia) między 20 a 25 lipca. Jak dotąd nie ustalono ich dokładnej liczby. Wg najnowszych szacunków na pokładzie mogło się znajdować ok. 100 delegatów - podaje "The Guardian". W samolocie na pewno znajdował się Glenn Thomas - obywatel Wielkiej Brytanii, rzecznik prasowy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Podejrzewa się również, że do Melbourne zmierzał Joep Lange - były przewodniczący Międzynarodowej Organizacji ds. AIDS. Udało się również ustalić tożsamość dwóch innych obywateli Wielkiej Brytanii: Johna Aldera i Liama Sweeneya - kibiców Newcastle United, jadących na przedsezonowe tournee swojej drużyny - podaje BBC News.
13:11 Katastrofa samolotu Malaysia Airlines jest "okropna, szokująca, przerażająca". Odpowiedzialni muszą ponieść karę. Trzeba jak najszybciej zbadać tę sprawę - powiedział brytyjski premier po posiedzeniu rządowego sztabu antykryzysowego Cobra. David Cameron nie wykluczył, że samolot malezyjskich linii lotniczych, na którego pokładzie we wschodniej Ukrainie zginęło 298 osób, został zestrzelony.
13:00 Rzecznik min. obrony Ukrainy: malezyjski boeing był poza zasięgiem ukraińskich systemów przeciwlotniczych; nie rozmieszczono żadnych pocisków rakietowych podczas operacji antyterrorystycznej na wschodzie kraju.
12:28 Rosyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że zestrzelony malezyjski samolot znajdował się w zasięgu dwóch ukraińskich systemów przeciwlotniczych dalekiego zasięgu C-200 i trzech baterii Buk. Istniała możliwość koordynowania działań - informują Rosjanie. WIĘCEJ O SPRAWIE
12:04 O godz. 14 Donald Tusk wygłosi oświadczenie po katastrofie malezyjskiego samolotu. Premier spotkał się w piątek z szefami MON, MSW i MSZ.
11:52 "Malajskie media koncentrują się raczej na samym fakcie tragedii niż spekulacjach kto za tym stoi" - mówi nam pan Łukasz, Polak pracujący na Uniwersytecie Północnej Malezji. Jak przyznaje w rozmowie z dziennikarzem RMF FM , to bardzo zły rok dla Malezji. [WIĘCEJ NA TEN TEMAT ZNAJDZIESZ TUTAJ]
11:46 RIA: Rosyjskie min. obrony: w dniu katastrofy samolotu odnotowaliśmy aktywność ukraińskiego systemu przeciwlotniczego Buk
ZOBACZ ZDJĘCIA SYSTEMU BUK UJAWNIONE PRZEZ UKRAIŃSKI PORTAL
11:40 Kanclerz Niemiec Angela Merkel apeluje o zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy, aby niezależni śledczy mieli dostęp do miejsca katastrofy malezyjskiego samolotu i mogli zbadać jego wrak. Dodała, że są poszlaki, że maszyna została zestrzelona. Musimy najszybciej, jak to tylko możliwe, wszcząć niezależne śledztwo. Jednak aby tak się stało potrzebujemy zawieszenia broni i musimy doprowadzić do pociągnięcia do odpowiedzialności osób winnych (zestrzelenia samolotu) - powiedziała Merkel podczas konferencji w Berlinie. Jest wiele przesłanek, że samolot został zestrzelony, dlatego musimy całą sprawę traktować bardzo poważnie - dodała.
11:34 Holenderskie media donoszą o plądrowaniu miejsca, w którym znajdują się szczątki Boeinga 777. Holendrzy są także zażenowani zachowaniem rosyjskich mediów podczas relacjonowania tragedii. Dziennikarze bez skrępowania pokazywali w telewizji otwarte paszporty ofiar ze zdjęciami i nazwiskami. TU PRZECZYTASZ WIĘCEJ O SPRAWIE
11:18 Służba Bezpieczeństwa (SBU) wszczyna śledztwo ws. zestrzelenia samolotu na wschodzie Ukrainy. Sprawa będzie wyjaśniania na podstawie artykułu kodeksu karnego, mówiącego o terroryzmie.
11:00 Doradca ukraińskiego szefa MSW powołując się na informacje wywiadu napisał, że dwa rejestratory znalezione na miejscu katastrofy jeszcze dziś na jednym z przejść granicznych w obwodzie ługańskim zostaną przekazane funkcjonariuszom rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Według relacji ukraińskiego polityka, w nocy, wyrzutnia rakiet BUK została przewieziona na terytorium Rosji. Tam - jak twierdzi - ma zostać zniszczona. W oświadczeniu doradca ukraińskiego szefa MSW sugeruje również, że zagrożone jest życie separatystów, którzy zostali nagrani przez Ukraińską Służbę Bezpieczeństwa, gdy raportowali o wczorajszym zestrzeleniu samolotu nad obwodem donieckim.
10:46 W piątek o godz. 17 prezydent Bronisław Komorowski spotka się z premierem Donaldem Tuskiem ws. katastrofy malezyjskiego samolotu - informuje szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek. Planowane jest także spotkanie z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisławem Koziejem.
10:41 "To przestępstwo międzynarodowe, za które powinno się odpowiadać przed trybunałem w Hadze" - tak czwartkowe zestrzelenie samolotu komentuje premier Ukrainy. Domaga się również międzynarodowego śledztwa w tej sprawie. "To wojna przeciwko Ukrainie, przeciwko Europie, przeciwko całemu światu" - powiedział na specjalnie zwołanej konferencji.
10:38 Białoruskie linie lotnicze Bieławia zmieniły trasy swoich lotów nad wschodnią Ukrainą. "Składamy wyrazy ubolewania krewnym i bliskim osób, które zginęły w katastrofie, a także firmie Malaysia Airlines. Od wczorajszego wieczora zmieniliśmy trasy lotów naszych samolotów przez przestrzeń powietrzną Ukrainy, aby zagwarantować bezpieczeństwo naszym pasażerom" - powiedział dyrektor generalny Bieławii Anatol Husarou.
10:32 Z pokładu samolotu nie otrzymaliśmy żadnego wezwania o pomoc - informuje malezyjski minister transportu.
10:32 Niebo nad wschodnią Ukrainą puste. Nad terenami znajdującymi się pod kontrolą separatystów nie widać żadnych samolotów. Poniżej screen ze strony http://www.flightradar24.com
10:27 Władze Malezji popierają ideę przeprowadzenia międzynarodowego, niezależnego śledztwa w sprawie wczorajszej katastrofy malezyjskiego boeinga - poinformowano na konferencji. Jednocześnie zapowiedziano wysłanie na miejsce tragedii ponad 60 ekspertów od wypadków lotniczych.
10:05 Niedaleko miejscowości Śnieżnoje, czyli w rejonie, gdzie zestrzelono Boeinga 777 malezyjskich linii lotniczych, zaobserwowano kolumnę pojazdów należącą do prorosyjskich separatystów. Portal sprotyv.info publikuje zdjęcia kolumny pojazdów, w tym zestaw przeciwlotniczy Buk [WIĘCEJ ZDJĘĆ ZNAJDZIECIE TUTAJ]
10:00 Ukraińskie władze zamknęły dla samolotów całą przestrzeń powietrzną nad wschodnimi obwodami. Zakaz lotów obowiązuje również na najwyższych pułapach.
9:51 Prezydent Rosji Władimir Putin podkreślił w rozmowie telefonicznej z premierem Holandii Markiem Rutte konieczność obiektywnego zbadania wszystkich okoliczności katastrofy malezyjskiego samolotu.
09:32: Oświadczenie MSZ po zestrzeleniu samolotu Malaysian Airlines: Polska stanowczo potępia zestrzelenie samolotu pasażerskiego na terenie Ukrainy wschodniej kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów. Szczególne oburzenie wywołuje fakt użycia zaawansowanej broni przeciwlotniczej przeciwko celowi cywilnemu. Przekazujemy najgłębsze wyrazy współczucia rodzinom ofiar tragedii oraz państwom, których obywatele znajdowali się na pokładzie.
9:30 Po godzinie 9. w Kancelarii Premiera rozpoczęło się spotkanie Donalda Tuska z szefami MON, MSW i MSZ - Tomaszem Siemoniakiem, Bartłomiejem Sienkiewiczem i Radosławem Sikorskim. W czwartek szef rządu odebrał w tej sprawie raport od ministra obrony narodowej, rozmawiał również z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała w piątek rano, że na pokładzie malezyjskiego samolotu najprawdopodobniej nie było polskich obywateli. Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski powiedział, że nie potwierdzono do tej pory obywatelstwa 40 osób, które zginęły w katastrofie. "Jesteśmy w trakcie weryfikacji" - dodał.
9:24 Holenderska prasa o zestrzeleniu samolotu: szok i szukanie winnych
"Szok" - wybija na pierwszej stronie popularny dziennik "Algemeen Dagblad", podczas gdy "Telegraaf" nazywa zestrzelenie maszyny "przerażającą zbrodnią" i "atakiem terrorystycznym". Centrolewicowy "De Volkskrant" pisze o "fali smutku i chaosu". Zdjęcia szczątków maszyny i holenderskich paszportów porozrzucanych na miejscu katastrofy, infografiki, fotografie zabitych lub opłakujących ich bliskich zajmują nie tylko pierwsze strony gazet, ale także strony wewnątrz piątkowych numerów.
9:22 Ukraina może zażądać nadzwyczajnego spotkania z NATO - usłyszała nieoficjalnie w kwaterze głównej Sojuszu nasza korespondentka w Brukseli Katarzyna Szymańska Borginon. Nie są wykluczone także inne spotkania w ramach NATO po zestrzeleniu malezyjskiego samolotu. TU PRZECZYTASZ WIĘCEJ
9:00 Rosyjski MAK, który według pierwszych doniesień miałby badać okoliczności zestrzelenia samolotu, twierdzi, że powinna powstać międzynarodowa komisja działająca pod przewodnictwem Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego - informuje nasz korespondent Przemysław Marzec. To właśnie ta komisja powinna przejąć i badać rejestratory samolotu. Wcześniej przedstawiciel rosyjskich władz lotniczych "Rossawiacji" Aleksandr Nieradko uznał, że "dochodzenie przyczyn tej katastrofy powinno zostać przekazane mającemu siedzibę w Moskwie MAK".
8:40 Federalny Zarząd Lotnictwa (FAA) USA zakazał cywilnym amerykańskim samolotom lotów nad wschodnią Ukrainą - informuje agencja Reutera. "Te działania rozszerzają wystosowane przez FAA w kwietniu br. zakazy lotów nad Krymem i strefami nad Morzem Czarnym i Morzem Azowskim" - napisano w oświadczeniu. Poinformowano także, że w czwartek w tym regionie nie znajdował się żaden amerykański samolot pasażerski.
8:45 Trasa ostatniego lotu malezyjskiej maszyny:
8:29 Boeing 777 na okładkach brytyjskich gazet:
08:19 Jak poinformowała na Twitterze Ambasada Polska w Holandii, na pokładzie było co najmniej 154 Holendrów, 27 Australijczyków, 43 Malezyjczyków (w tym cała załoga), 12 Indonezyjczyków, 9 Brytyjczyków, 4 Niemców, 4 Belgów, 3 Filipińczyków i Kanadyjczyk.
8:14 Zestrzelenie malezyjskiej maszyny na okładkach wszystkich zagranicznych gazet:
8:10 Ratownicy pracujący na miejscu katastrofy twierdzą, że znaleźli drugą czarną skrzynkę maszyny - informuje Reuters. Już wczoraj pojawiły się doniesienia, że separatyści dotarli do pierwszej czarnej skrzynki i że chcą ją przekazać rosyjskiemu MAK-owi.
8:03 Gościem Faktów RMF FM był europoseł Paweł Kowal. PRZECZYTAJ CAŁĄ ROZMOWĘ
To co stało się na Ukrainie dotyka wielu państw za Zachodzie, które dotychczas po cichu mówiły "to nie nasza sprawa". W tej chwili w sposób bolesny ta sprawa staje się sprawą ich rządów. Myślę, że trzeba tylko czekać na to jak zacznie się o tym dyskusja w opinii publicznej amerykańskiej, holenderskiej, czy francuskiej. Dyskusja o tym, że nie można pozwalać sobie na to, żeby Rosja prowadziła politykę wspierania terrorystów w środku Europy - powiedział gość RMF FM.
8:00 Amerykanie mają dowody z radarów na to, że maszyna została zestrzelona przez separatystów - informuje nasz korespondent Paweł Żuchowski. "System radarowy USA wychwycił rakietę ziemia-powietrze, która śledziła samolot zanim spadł" - powiedział wysoki urzędnik USA. Drugi system wychwycił natomiast znak cieplny w momencie, kiedy maszyna została trafiona. Stany Zjednoczone analizują trajektorię rakiety, żeby dowiedzieć się skąd została wystrzelona. Administracja Baracka Obamy twierdzi,że Ukraina nie miała możliwości zestrzelenia samolotu w tym rejonie, bo jest on kontrolowany przez separatystów.
7:54 Boeing 777 latał w barwach malezyjskich linii lotniczych od 17 lat - napisali na Twitterze przedstawiciele Malaysia Airlines
7:50 Na miejscu katastrofy malezyjskiego samolotu od wczoraj pracują ratownicy ukraińskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Informacje takie przekazało naszemu dziennikarzowi Krzysztofowi Zasadzie biuro prasowe resortu w Kijowie. Maszyna spadła na tereny kontrolowane przez separatystów. Kiedy zajęli oni cześć wschodnich obwodów Ukrainy, nie zlikwidowali struktur państwa i nie zastąpili ich swoimi ludźmi. Dlatego wciąż działa tam lokalny oddział ministerstwa - odpowiednik naszej wojewódzkiej komendy straży pożarnej. Te ekipy mają doświadczonych ludzi i specjalistyczny sprzęt.
7:43 Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest zaszokowana czwartkową katastrofą malezyjskiego samolotu pasażerskiego na wschodzie Ukrainy - powiedział jej rzecznik Steffen Seibert. Szefowa niemieckiego rządu wezwała do przeprowadzenia szybkiego niezależnego dochodzenia. Za szokujące Merkel uznała okoliczności katastrofy, wskazujące na to, że lecąca na dużej wysokości maszyna mogła zostać zestrzelona. "Jeżeli ta wiadomość potwierdzi się, będzie to oznaczało dalszą tragiczną eskalację konfliktu na wschodzie Ukrainy" - oświadczyła kanclerz, cytowana przez agencję dpa.
7:26 Biały Dom chce zawieszenia broni, aby na miejsce katastrofy malezyjskiego samolotu mogli dotrzeć międzynarodowi eksperci. Sekretarz prasowy w specjalnym oświadczeniu napisał "wzywamy wszystkie zainteresowane strony: Rosję, prorosyjskich separatystów oraz Ukrainę do wspierania natychmiastowego zawieszenia broni w celu zapewnienia bezpiecznego dostępu o miejsca katastrofy dla międzynarodowych śledczych, odzyskania szczątków samolotu i zabezpieczenia dowodów".
7:17 Już 23 kwietnia Federalna Administracja USA a w ślad za nią i inne międzynarodowe organizacje lotnicze zalecały omijanie korytarzy powietrznych nad terenami objętymi konfliktem. Były to jednak tylko zalecenia. Jak się okazuje, po zestrzeleniu malezyjskiej maszyny, tą samą trasą leciały jeszcze cztery samoloty pasażerskie. Malezyjskie Linie Lotnicze wydały w tej sprawie specjalne oświadczenie. Mowa jest w nim o tym, że trasa była zadeklarowana jako bezpieczna przez Międzynarodową Organizację Lotnictwa Cywilnego podlegającą ONZ. Podobnie uważało Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Powietrznego.
7:14 Z wraku samolotu wydobyto 121 ciał - donosi portal interfax.ru. W akcji uczestniczy prawie 100 osób z miejscowego oddziału Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Ratownicy skarżą się, że mają utrudnione prace w związku z obecnością na miejscu katastrofy uzbrojonych separatystów.
7:08 BBC Breakfast publikuje zdjęcie z miejsca katastrofy:
6:47 Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko na Twitterze: Agresja na Ukrainie to nie tylko nasz problem, to jest zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa. Pokonanie go wymaga wspólnego wysiłku!
6:43 Donieccy separatyści zobowiązali się dopuścić do miejsca katastrofy malezyjskiego Boeinga 777 przedstawicieli ukraińskich władz, zagranicznych ekspertów i obserwatorów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Takie ustalenia miały zapaść po posiedzeniu trójstronnej grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE - informuje dziennikarz RMF FM Krzysztof Zasada. W nocy w Kijowie odbyła się wideokonferencja grupy z przedstawicielami separatystów.
Separatyści zobowiązali się do zabezpieczenia miejsca katastrofy oraz wydobycia ciał ze szczątków rozbitej maszyny. Mają też pozwolić na dopuszczenie ekip ukraińskich, które mają badać przyczyny katastrofy wraz z zagranicznymi ekspertami. Na miejscu będą też przedstawiciele OBWE. Separatyści mają wszystkim zapewnić bezpieczeństwo.
6:39 Moskwa znalazła już winnego. Rosyjskie rządowe telewizje wprost oskarżają Ukrainę o zestrzelenie samolotu. Tamtejszy resort obrony już ogłosił, że samolot nie był w zasięgu rosyjskiej obrony przeciwlotniczej, a rosyjskie samoloty wojskowe żadnych działań w tym regionie nie prowadziły. Za to jednak według Rosjan ukraińska armia rozmieściła wokół Doniecka 27 baterii rakiet "Buk 1-M" . Interfax z kolei podał, powołując się na anonimowego informatora, że celem miał być samolot, którym wracał Władimir Putin z Ameryki Południowej, tyle tylko że Putin nad Ukrainą od dawna nie lata.
6:38 Po zestrzeleniu samolotu głos zabrali przedstawiciele Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego z siedzibą w Moskwie - informuje nasz korespondent Przemysław Marzec. Siergiej Zajko wiceszef MAK podkreśla, że na razie ma decyzji o powołaniu komisji badającej przyczyny katastrofy. Ruben Jesajan ekspert MAK dodaje, że już teraz wiadomo, że ukraińskie władze próbują ukryć zbrodnię, zrzucając winę na separatystów.
6:16 Wall Street Journal publikuje na Twitterze zdjęcie z miejsca katastrofy
6:09 Oświadczenie ws. katastrofy na Ukrainie publikuje Biały Dom. Waszyngton jest zaniepokojony faktem, czy międzynarodowi śledczy będą mieli dostęp do miejsca gdzie spadł samolot. Według Amerykanów, kluczowe jest to, żeby dowody nie zostały naruszone - informuje nasz człowiek w Waszyngtonie Paweł Żuchowski. Sekretarz prasowy Białego Domu napisał, że Stany Zjednoczone są zszokowane zestrzeleniem malezyjskiego samolotu. "To ważne, żeby przeprowadzono pełne, wiarygodne międzynarodowe śledztwo tak szybko jak to możliwe" - podkreślił rzecznik. "Wzywamy wszystkie zainteresowane strony - Rosję, prorosyjskich separatystów oraz Ukrainę do wspierania pomysłu natychmiastowego zawieszenia broni w celu zapewnienia bezpiecznego i niezakłóconego dostępu do miejsca katastrofy dla międzynarodowych śledczych oraz odzyskania szczątków ofiar" - czytamy.
5:53 Unia Europejska, USA i NATO żądają szybkiego wysłania specjalnej grupy ekspertów na miejsce tragedii. Powstanie takiej grupy będzie tematem piątkowego, nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Amerykanie twierdzą, że mają dowody, że malezyjska maszyna została zestrzelona - donosi nasz korespondent w Waszyngtonie Paweł Żuchowski. Chodzi o dane z zapisów dwóch radarów. Według mediów w USA wojskowi analizują trajektorię pocisku ziemia - powietrze, który miał zestrzelić samolot. Być może dzięki temu uda się ustalić skąd pocisk został wystrzelony.
5:28 Wciąż nie ma pewności, że na pokładzie maszyny nie było Polaków. Co prawda na liście pasażerów ujawnionej przez malezyjskiego przewoźnika nie ma polsko brzmiących nazwisk, to jednak obywatelstwo niektórych osób nie jest potwierdzone. Cały czas jest to weryfikowane, cały czas czekamy - powiedział korespondentce RMF FM rzecznik polskiej ambasady w Hadze Janusz Wołosz. Dziś tożsamość tych osób powinna być już znana.
5:20 Na pokładzie samolotu byli m.in. uczestnicy międzynarodowej konferencji na temat AIDS, która miała się odbyć w Melbourne - informuje australijski rząd. Chodzi o prawie stu pasażerów. W Kuala Lumpur mieli przesiąść się do kolejnej maszyny. W konferencji, która ma się rozpocząć w najbliższy weekend, ma uczestniczyć około 14 tysięcy delegatów.
5:03 Przeczytajcie dwie poruszające historie: pasażera i niedoszłej pasażerki samolotu Boeing 777.
5:02 Jak informował wczoraj wieczorem w Amsterdamie Huib Gorter, menedżer na Europę linii Malaysia Airlines, do których należała rozbita maszyna, większość spośród 280 pasażerów malezyjskiego samolotu, który uległ katastrofie na wschodzie Ukrainy, było Holendrami.
Według Gortera, na pokładzie Boeinga 777 było co najmniej 154 Holendrów, 27 Australijczyków, 23 Malezyjczyków, 11 Indonezyjczyków, sześciu Brytyjczyków, czterech Niemców, czterech Belgów, trzech Filipińczyków i Kanadyjczyk, zaś narodowość pozostałych 47 pasażerów nie jest znana. Wszystkich 15 członków załogi było Malezyjczykami.
5:01 "Separatyści mogli zdobyć odpowiednie uzbrojenie tylko od Rosji. To oznacza, że winnym jest tutaj Władimir Putin" - tak zestrzelenie nad terytorium Ukrainy malezyjskiego Boeinga 777 skomentował senator USA i były rywal Baracka Obamy w wyborach prezydenckich, John McCain.
5:00 Przypominamy - tutaj możecie przeczytać stenogramy rozmów, które mają być dowodem na to, że malezyjskiego Boeinga 777 zestrzelili prorosyjscy separatyści.
Zobacz zapis relacji minuta po minucie z 18 lipca do godziny 4:00!