Dzisiaj - w trzecim dniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie - uroczystości przeniosły się na kilka godzin do Częstochowy. Papież Franciszek odprawił na Jasnej Górze mszę dziękczynną z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Koncelebrowało ją ponad tysiąc kapłanów. Po południu Franciszek spotka się z młodzieżą na krakowskich Błoniach, a wieczorem pojawi się w oknie przy Franciszkańskiej 3.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

14:40

Zapraszamy na dalszą część relacji minuta po minucie, poświęconej Światowym Dniom Młodzieży w Krakowie - znajdziecie ją TUTAJ!

14:09

O godzinie 18:00 na krakowskich Błoniach rozpocznie się spotkanie Franciszka z młodzieżą. Co ciekawe, z Domu Biskupów przy ul. Franciszkańskiej papież dostanie się na Błonia... tramwajem. Przejazd Tram Del Papa ma być nawiązaniem do czasów, kiedy wówczas jeszcze kard. Jorge Bergoglio podróżował po Buenos Aires, korzystając z komunikacji miejskiej.

Jak powiedział reporterowi RMF FM Krzysztofowi Kotowi Marek Garncarczyk z MPK Kraków, na Tram Del Papa wybrano "jeden z 36 najnowocześniejszych tramwajów, jakie posiada MPK: to są tramwaje Krakowiaki, najdłuższe tramwaje w Polsce".

Franciszek przejedzie "trammobile" ulicami: Franciszkańską, Straszewskiego, Piłsudskiego i al. 3 Maja.

Towarzyszyć mu będą niepełnosprawni wraz z opiekunami.

Więcej o przejeździe Franciszka Tram Del Papa przeczytacie TUTAJ!

14:03

Papież Franciszek jest już w Pałacu Biskupim - siedzibie krakowskiej kurii - przy ul. Franciszkańskiej.

13:33

Śmigłowiec z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował na lotnisku w Balicach.

13:29

"Msza święta na Jasnej Górze to spotkanie z narodem polskim. Tam przyjechali głównie Polacy, widać przede wszystkim polskie flagi" - zaznaczała w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Mariuszem Piekarskim dyrektor i redaktor naczelna portalu Stacja7 Aneta Liberacka.

Jak mówiła: "To pokazanie papieżowi innej duchowości, religijności. Innej niż ta, którą zna z Ameryki Południowej".

13:11

Papież nie ucierpiał podczas upadku na początku mszy na Jasnej Górze - zapewnił na konferencji prasowej metropolita częstochowski abp Wacław Depo. "Mimo że na początku mszy świętej ojciec święty potknął się o stopień, którego, powiedzmy, może nie zauważył tak wprost, zamykając oczy, to jest w dobrej kondycji. Nie powiedział nawet jednym zdaniem, że czegoś potrzebuje" - podkreślił abp Depo.

12:57

Start śmigłowców, z których jednym podróżuje Franciszek, i pierwsze chwile lotu możecie zobaczyć na krótkim nagraniu, zarejestrowanym przez towarzyszącego papieżowi jezuitę Antonio Spadaro:

12:52

Śmigłowiec z Franciszkiem na pokładzie jest już w powietrzu. Z Częstochowy papież wraca do Krakowa, gdzie po południu spotka się na Błoniach z młodzieżą, a wieczorem pojawi się w oknie przy ul. Franciszkańskiej 3.

12:41

Franciszek zajął miejsce w śmigłowcu, którym ma wrócić z Częstochowy do Krakowa. Przed wejściem na pokład zgodził się na wspólne zdjęcie z pilotami maszyny.

12:31

Przed rozpoczęciem mszy z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski papież Franciszek przekazał gospodarzom Jasnej Góry, ojcom paulinom, złotą różę. To trzecie papieskie wyróżnienie dla sanktuarium. Wcześniej złote róże złożyli tam w darze Jan Paweł II i Benedykt XVI.

Znajdują się one w Ołtarzu Matki Bożej, bezpośrednio przy Cudownym Obrazie.

Po prawej stronie umieszczona została złota róża przekazana przez Jana Pawła II podczas jego pierwszej papieskiej pielgrzymki na Jasną Górę w 1979 roku. Drugą papieską różę przekazał gospodarzom Jasnej Góry Benedykt XVI w 2006 roku, ale została ona wykonana znacznie wcześniej - na zamówienie Pawła VI, który chciał osobiście przekazać ją sanktuarium w 1966 roku. Na jego pielgrzymkę z okazji Millenium Chrztu Polski nie zgodziły się jednak ówczesne władze - dlatego wotum przywiózł dopiero Benedykt XVI. Ta róża również znajduje się po prawej stronie Cudownego Obrazu - za różą Jana Pawła II.

Zwyczaj obdarowywania różami różnych znaczących osób bądź miejsc znany jest od średniowiecza i związany jest ze święceniem róż przez papieży w czasie Wielkiego Postu, w niedzielę Laetare. Takimi różami odznaczali później osoby lub miejsca zasłużone. "Róża miała oznaczać - jako piękny kwiat, kwiat o pięknym kształcie, wyglądzie, zapachu - radość paschalną, którą dane miejsce czy dana osoba ma ponieść dalej. Dzisiaj postrzegamy różę papieską jako dar dla sanktuarium, ale za tym darem kryje się oczekiwanie papieskie" - wyjaśniał w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik Jasnej Góry o. Sebastian Matecki.

W Polsce różę papieską posiada również sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej - Jan Paweł II ofiarował ją jako wotum wdzięczności w 1987 roku.

12:22

Na Jasnej Górze zakończyła się msza dziękczynna z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, której przewodniczył papież Franciszek.

12:04

Były rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch wyjaśnił we wpisie na Twitterze przyczyny zmiany planu podróży Franciszka z Krakowa do Częstochowy. Papież - zamiast śmigłowcem - udał się do Częstochowy samochodem, co spowodowało duże utrudnienia w ruchu - czasowo zamykane były odcinki autostrad A4, S1 i DK1.

Ks. Kloch zapewnił na Twitterze, że to nie Franciszek podjął decyzję o zmianie planu podróży:

11:39

Franciszek w jednym z fragmentów homilii:

"Tutaj, na Jasnej Górze, podobnie jak w Kanie, Maryja oferuje nam swoją bliskość i pomaga nam odkryć, czego brakuje do pełni życia. Teraz, podobnie jak wówczas, czyni to z macierzyńską troską, ze swoją obecnością i dobrą radą, ucząc nas unikania arbitralnych decyzji i szemrań w naszych wspólnotach. Jako Matka rodziny chce nas strzec razem. Wasz naród pokonał na swej drodze wiele trudnych chwil w jedności. Niech Matka, mężna u stóp krzyża i wytrwała w modlitwie z uczniami w oczekiwaniu na Ducha Świętego, zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi, nigdy nie ulegając pokusie izolowania się i narzucania swej woli".

Przeczytajcie pełny tekst homilii wygłoszonej na Jasnej Górze przez papieża Franciszka:

11:21

Zakończyła się homilia wygłaszana przez papieża Franciszka.

11:19

Tuż przed rozpoczęciem mszy na Jasnej Górze papież Franciszek upadł. Na szczęście szybko się podniósł, wspomagany przez otaczających go kapłanów. Dalej uroczystości przebiegały już bez zakłóceń.

11:13

Franciszek w homilii na Jasnej Górze:

"Pan, 'cichy i pokornego serca', woli prostaczków, którym objawione jest królestwo Boże; oni są wielcy w Jego oczach i na nich patrzy. Otacza ich szczególną miłością, ponieważ sprzeciwiają się 'pysze tego życia', która pochodzi ze świata. Maluczcy mówią Jego językiem - językiem pokornej miłości, która wyzwala. Dlatego Bóg powołuje ludzi prostych i gotowych, by byli Jego rzecznikami i im powierza objawienie swojego imienia i tajemnic swego Serca. Pomyślmy o wielu synach i córkach waszego narodu: męczennikach, którzy sprawili, że zajaśniała bezbronna moc Ewangelii; o ludziach prostych, a jednak niezwykłych, którzy potrafili świadczyć o umiłowaniu Boga pośród wielkich prób; o łagodnych, a zdecydowanych głosicielach Miłosierdzia jak święty Jan Paweł II i święta Faustyna. (...) Znamienne jest, że obecna rocznica chrztu waszego narodu zbiega się dokładnie z Jubileuszem Miłosierdzia".

11:07

Papież Franciszek mówił we fragmencie homilii:

"Pan nie utrzymuje dystansów, ale jest bliski i konkretny, jest między nami i troszczy się o nas, nie decydując za nas i nie zajmując się kwestiami władzy. Woli On bowiem pozwolić się ogarnąć przez to, co jest małe, w przeciwieństwie do człowieka, który dąży, by posiadać wciąż coś większego. Pragnienie władzy, wielkości i sławy jest rzeczą tragicznie ludzką i jest wielką pokusą, która stara się wkraść wszędzie; dawać siebie innym, eliminując dystanse, pozostając w małości i konkretnie wypełniając codzienność - to subtelnie Boskie. Bóg zatem nas zbawia, stając się małym, bliskim i konkretnym".

10:57

Papież wygłasza homilię w czasie mszy z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, która trwa w klasztorze na Jasnej Górze.

10:47

Przed podróżą do Częstochowy Franciszek spotkał się wczesnym rankiem z siostrami prezentkami w ich kościele przy ul. św. Jana w Krakowie. W świątyni odmówił modlitwę i złożył bukiet kwiatów przed obrazem Matki Bożej Świętojańskiej.

Stamtąd papież udał się do Szpitala Uniwersyteckiego, by odwiedzić przebywającego w placówce od kilku tygodni byłego metropolitę krakowskiego, kard. Franciszka Macharskiego [PRZECZYTAJ ARTYKUŁ].

Następnie wyruszył w drogę do Częstochowy - samochodem, a nie - jak pierwotnie planowano - śmigłowcem.

Zobaczcie relację minuta po minucie z porannych wydarzeń związanych z wizytą w Polsce Franciszka:

10:31

Kilka minut temu w klasztorze na Jasnej Górze - najważniejszym polskim sanktuarium - rozpoczęła się msza dziękczynna z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przewodniczy jej papież Franciszek, a koncelebruje ponad tysiąc kapłanów, w tym około 150 biskupów, około 300 kapłanów przebywających przy ołtarzu i około 600 księży na błoniach w sektorze przed ołtarzem.

Bezpośrednio przy papieżu koncelebrują: przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, prymas Polski abp Wojciech Polak i nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore.

Asystę liturgiczną stanowią klerycy paulińscy i diakoni z częstochowskiego seminarium archidiecezjalnego.

(edbie)