Zmarł Grzegorz Ciechowski, twórca i lider zespołu Republika, znany także jako Obywatel G.C. Artysta zmarł wczoraj w szpitalu na serce. Ciechowski urodził 29 sierpnia 1957 roku w Tczewie. Był wokalistą, keyboardzistą, flecistą, kompozytorem, autorem tekstów, producentem. Miał 44 lata.
Ciechowski debiutował w roku 1976 w roli flecisty zespołu Jazz Formation, półtora roku później trafił do Res Publiki Jana Castora, przekształconej w 1980 w Republikę. Republika szybko zyskała status wielkiej gwiazdy i nagrała popularne albumy "Nowe sytuacje" i "Nieustanne tango", będąc jednym ze sprawców rockowego boomu w Polsce pierwszej połowy lat 80. - w czym wielka zasługa właśnie Ciechowskiego, wokalisty i twórcy niemal całego repertuaru grupy. Jednak w roku 1986, na skutek finansowego i ambicjonalnego konfliktu z kolegami, zdecydował się on na rozpoczęcie kariery solowej, a tym samym rozwiązanie Republiki.
W 1987 zadebiutował albumem zatytułowanym po prostu "Obywatel G.C.", na którym zawarł utwory już znane z ostatnich koncertów Republiki i nawet z radia ("Tak długo czekam" z podtytułem "Ciało"), bo przygotowywane do wydania na trzecim krajowym longplayu tego zespołu. Obywatel G.C. przedstawił je jednakże w nowej, bogatszej szacie aranżacyjnej i bardziej kompetentnym wykonaniu. "Obywatel G.C." był w większym stopniu sukcesem artystycznym niż komercyjnym. Czas największego sukcesu komercyjnego uwolnionego od Republiki Ciechowskiego nadszedł w roku 1988. Najpierw przedstawił on część nowego programu jako gwiazda festiwalu w Sopocie, a potem już cały nowy program na albumie "Tak, tak!" - bardziej przystępnym od pierwszego. Dwa świetne fragmenty tej płyty - "Tak... tak... to ja" i "Nie pytaj o Polskę" - stały się olbrzymimi przebojami, a mogły takimi zostać jeszcze przynajmniej dwa - "Podróż do ciepłych krajów" i "Piosenka kata".
W październiku 1996 lider Republiki - tym razem pod szyldem Grzegorz z Ciechowa - wydał płytę "Oj DADAna" z polską muzyką ludową w samplerowym wydaniu. Głównie to dokonanie przyniosło mu aż trzy nagrody Fryderyk (w kategoriach "album - muzyka tradycyji i źródeł", "producent" i "aranżer"), a także Paszport "Polityki". Dyskografię Obywatela G.C. uzupełnia składanka "Selekcja" (94), oprócz największych przebojów zawierająca premierowe "Zasypiasz sama". Ponadto Ciechowski - przede wszystkim w roli producenta, choć również instrumentalisty - wziął udział w nagraniu albumów "Prawdziwa miłość" Atrakcyjnego Kazimierza i Cyganów, "Gemini" Kasi Kowalskiej, "Dziewczyny Szamana" Justyny Steczkowskiej i "Delfin" Krzysztofa Antkowiaka. Jest też autorem tekstów piosenek Lady Pank ("Zostawcie Titanica", "Oglądamy film" i "Ratuj tylko mnie") oraz Steczkowskiej (pod pseudonimem Ewa Omernik). Grzegorza Ciechowskiego wspomina Marek Sierocki:
"Biała Flaga", "Telefony", "Kombinat", "Oncy Astronom", "Nieustanne Tango", "Nie pytaj Mnie o Polskę" - to były piosenki, na których dwadzieścia lat temu wychowało się całe pokolenie Polaków. Dlatego trudno pogodzić się z tak nieoczekiwanym odejściem Grzegorza Ciechowskiego.
Wydana przez Republikę płyta "Nowe Sytuacje" do dzisiaj uchodzi za progresywną i nowoczesną. W tamtych czasach była hitem muzyki nowofalowej. Była też najdroższą płytą na nieistniejącym w tamtych latach, latach PRL, polskim rynku muzycznym. Kosztowała 700 złotych, Na owe czasy była to zawrotna cena. Oto jak opowiadał o tym sam Grzegorz Ciechowski:
Ostatnio napisał muzykę do filmu WIEDŻMIN. Posłuchaj jak Ciechowski zareagował na tę propozycję:
08:25