Gimnazjaliści, sprawdźcie jak Wam poszło! Na RMF24 publikujemy arkusze z części egzaminu gimnazjalnego z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na bieżąco publikujemy także rozwiązania - przygotowują je dla nas nauczyciele jednego z lubelskich gimnazjów. Po godzinie 14 na stronie pojawią się arkusze z języka polskiego wraz z rozwiązaniami. Jutro uczniowie trzecich klas gimnazjów przystąpią do egzaminu z części matematyczno-przyrodniczej, a w piątek - z języka obcego nowożytnego. Wszystkie arkusze i odpowiedzi będą pojawiać się na naszej stronie internetowej.
>>> ZOBACZ ARKUSZ I ROZWIĄZANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO <<<
>>> ZOBACZ ARKUSZ I ROZWIĄZANIA Z CZĘŚCI PRZYRODNICZEJ <<<
>>> ZOBACZ ARKUSZ I ROZWIĄZANIA Z MATEMATYKI <<<
>>> ZOBACZ ARKUSZ I ROZWIĄZANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO NA POZIOMIE PODSTAWOWYM <<<
>>> ZOBACZ ARKUSZ I ROZWIĄZANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO NA POZIOMIE ROZSZERZONYM <<<
>>> ZOBACZ ARKUSZ I ROZWIĄZANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO NA POZIOMIE PODSTAWOWYM <<<
Na egzaminie gimnazjalnym było dużo wykresów, dużo o Unii Europejskiej, ale ogólnie były zadania z odczytywaniem z wykresu - mówił naszemu reporterowi Krzysztofowi Kotowi jeden ze zdających gimnazjalistów, tuż po wyjściu z sali, gdzie napisał test z historii i wiedzy o społeczeństwie. Z historii było chyba najwięcej o współczesnych czasach. Było o królu Poniatowskim, o Łazienkach - kto zbudował - dodał.
Łatwe było. Dużo "kulturówki", więc fajnie, bo ja to lubię. Było dużo o Oświeceniu - oceniła gimnazjalistka chwilę po wyjściu z sali, w której pisała egzamin. W większości było czytanie ze zrozumieniem - mówiła inna uczennica. Czy egzamin był trudny? Średni, ale jednak bardziej łatwy, niż trudny - stwierdziła.
Z kolei inny uczeń ocenił, że dzisiejszy egzamin weryfikujący wiedzę z WOS-u i historii był "łatwiejszy, niż się spodziewał".
>>> POBIERZ ARKUSZE Z WOS-U I HISTORII <<<
Przykładowe rozwiązania przygotowali nauczyciele z Gimnazjum nr 18 w Lublinie.
Kartę 23, której nie zamieszczamy, stanowi brudnopis.
W czwartek gimnazjaliści przystąpią do egzaminu z części matematyczno-przyrodniczej, a w piątek - z języka obcego nowożytnego. Największa grupa uczniów (85,5 proc.) wybrała język angielski na poziomie podstawowym, a 81 proc. zdających przystąpi także do egzaminu z tego języka na poziomie rozszerzonym.
Do egzaminu gimnazjalnego przystępuje w tym roku 349 tys. uczniów z 7 tys. szkół w całym kraju. Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna, uczniowie rozwiążą zadania w ponad 2 mln 40 tys. arkuszy.
Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeżeli uczeń nie mógł wziąć udziału w egzaminie, np. z powodu choroby, może napisać go w innym terminie. Poniżej harmonogram egzaminów gimnazjalnych w 2017 roku.
(łł)