Janosikowe zostanie zlikwidowane ustawą, która powstanie na podstawie wyrzuconego kiedyś do kosza projektu przygotowanego przez samorządowców i popartego podpisami ponad 150 tysięcy obywateli – dowiedział się reporter RMF FM. Likwidację podatku dla bogatszych gmin i miast zapowiedział w zeszłym tygodniu premier. Dziś poinformował, że janosikowe w obecnym kształcie zniknie w 2015 roku.
Nowa ustawa zakłada urealnienie liczby mieszkańców miast. Liczone będą nie tylko osoby zameldowane w danych miastach, ale także niezarejestrowani przyjezdni.
Dzięki temu więcej miast będzie płacić janosikowe, a samorządy, które już dziś odprowadzają tę opłatę będą płacić mniej. Na przykład Warszawa płaciłaby jedną czwartą tego co obecnie.
Z drugiej strony biedniejsze samorządy, które janosikowe dostają będą musiały się o to postarać. Dostaną pieniądze za konkretne projekty.
W 2015 r. w budżecie trzeba będzie znaleźć środki na wyrównania dla tych, którzy stracą na zmianie systemu janosikowego; dzisiejszy system janosikowego jest przestarzały - zapewnił dziś premier Donald Tusk. Jestem przekonany, że w 2015 r. janosikowe w tym kształcie przestanie istnieć - dodał.
Tusk oświadczył, że nad zmianami w janosikowym będą pracować ministrowie: finansów Jacek Rostowski, administracji i cyfryzacji Michał Boni oraz szef kancelarii premiera Jacek Cichocki.
Będziemy szukali takiego sposobu, aby zminimalizować zagrożenie dla słabszych, czyli znaleźć w 2015 r. środki w budżecie, żeby wyrównać im straty, ale jednocześnie odciążyć od janosikowego takie podmioty, jak niektóre miasta śląskie, Warszawa czy Mazowsze - mówił Tusk.
Jak dodał, w całej sprawie chodzi o wielkie pieniądze. Na przykład ponad 2 mld zł musielibyśmy dać z budżetu, żeby wyrównać wszystkim straty, gdybyśmy wszystkich zwolnili z płacenia janosikowego. To są za duże pieniądze, żeby dziś ot tak zapowiedzieć zwolnienie wszystkich z płacenia - powiedział szef rządu.
(mpw)