Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że skutki stwierdzenia przez sąd istnienia nieuczciwego warunku w umowie podlegają przepisom prawa krajowego. Co istotne, kwestia utrzymywania się w mocy takiej umowy powinna być oceniana przez sąd krajowy - brzmi orzeczenie TSUE ws. kredytów we frankach szwajcarskich.
Według TSUE "do sądu krajowego, który stwierdza nieuczciwy charakter warunku umowy zawartej przez przedsiębiorcę z konsumentem, należy poinformowanie konsumenta, w ramach krajowych norm proceduralnych i w następstwie kontradyktoryjnej debaty, o konsekwencjach prawnych, jakie może pociągnąć za sobą stwierdzenie nieważności takiej umowy".
Czwartkowe orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest już kolejnym w sprawie kredytów frankowych. Dotyczyło pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Gdańsku jeszcze pod koniec grudnia 2019 roku.
Chodziło o rozstrzygnięcie spraw przedawnienia i wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po stwierdzeniu nieważności umowy w przypadku kredytów walutowych.